„Dotknąć głębi” Romuald Hłobaż

Premiera – 22.07.2013


Okładka książki - Dotknać Głębi


"…pasje odmieniają ludzi, ale głębia robi to wielokrotnie szybciej…"

Romek Hłobaż
„Dotknąć Głębi” to nie jest kolejny podręcznik o nurkowaniu, lecz zbiór opowieści jednego z najbardziej doświadczonych nurków w Polsce. Romuald Hłobaż w 20 rozdziałach podwodnych opowieści wspomina wyjątkowe miejsca, nietuzinkowych ludzi i wydarzenia, których był świadkiem podczas 40-letniej pracy zawodowego nurka i instruktora. Czytelnik przyjrzy się najpopularniejszym, a zarazem najciekawszym miejscom nurkowym znajdującym się na terenie Czarnogóry, Chorwacji, Egiptu oraz Polski. Narracja czasami przypomina wydarte strony z pamiętnika, a chwilami zbliża się do powieści przygodowej. Książka jest wzbogacona niepowtarzalnymi fotografiami świata podwodnego autorstwa Ireny Stangielskiej oraz Aleksandra Hłobaża, syna autora, który zdecydował się kontynuować pasję ojca. Czytelnicy „Dotknąć Głębi” będą mogli również obejrzeć dołączone do wydawnictwa 3 filmy, dzięki którym zwiedzą akwen Adriatyku i Morza Czerwonego. Książka została napisana z myślą o nurkach profesjonalnych, rekreacyjnych, jak i ludziach, którzy po prostu interesują się światem podwodnym i przygodą.

Romek Hłobaż o swojej książce:
„Historie o nurkowaniach, użytym sprzęcie, pobitych rekordach i osiągniętych głębokościach to opowieści na przysłowiowe zimowe wieczory. Nie są one jednak tematem tej książki. Zawiera ona, utrzymane w osobistym tonie teksty, powstałe począwszy od 2000 roku. Lekkie, mam nadzieję, w formie, wyrażające – często skrajnie złośliwie – mój osobisty punkt widzenia. Czasami subiektywne i bardzo osobiste wrażenia i uczucia „ wstęp str. 5.
Opinie o książce:

„Romuald Hłobaż wydał blisko 1500 certyfikatów nurkowych, w tym kilka moich, za co jestem bardzo wdzięczna :-) Do niedawna wiedziałam, że jest świetnym instruktorem i ma zapał do tego, żeby bezpiecznie sprowadzać pod wodę kolejnych adeptów nurkowania, ale przede wszystkim - żeby rozbudzać w nich pasję do poznawania podwodnego świata. Teraz dowiedziałam się także, że ma niezwykły dar do opisywania swoich doświadczeń i przygód. Napisał książkę pełną konkretnych porad dotyczących nurkowania, ale też – książkę pełną humoru, dystansu do siebie i tematu. To pozycja zarówno dla tych, którzy dopiero mają zamiar zanurzyć się w Wielki Błękit, jak i dla profesjonalistów. Szczególne uznanie za wiele faktów z historii nurkowania podanych w sposób przystępny i zajmujący. Uwaga, czyta się jak powieść, więc trudno się oderwać. No i siedząc w domu znów przypomniałam sobie, że móc nurkować... to jednak wielki przywilej!”

Martyna Wojciechowska

Poznanie, pasje, szukanie odpowiedzi na pytanie o granice własnych możliwości, czerpanie satysfakcji z drobnych czasem banalnych osiągnięć, kolejne osoby i osobowości. Przeżycia estetyczne ale nie z powodu wyglądu książki jako przedmiotu, a zawartości poetyckiej, emocjonalnej i intelektualnej. To wszystko i wiele, wiele innych doznań spotka Cię podczas lektury książki mojego nurkowego buddy Romka Hłobaża "Dotknąć głębi”

Krzysztof Ibisz

„Dotknąć głębi” Romka Hłobaża to zdecydowanie interesujący eksperyment. Chwila oderwania od rzeczywistości , zapomnienia o bieżących sprawach, a jednak prawdziwa, rzeczywista i konkretna narracja. Dobra książka, czytając niewiele potrzeba by móc przejść w inny wymiar. Momentami sami utożsamiamy się z głównymi bohaterami, stworzonym przez autora w niektórych tekstach. Książka mimo, że napisana jest bardzo prostym i przystępnym językiem zawierająca jednak wiele fachowych informacji. Wszystko w aureoli przygody, odkrywania, poszukiwania, nauki.

Brygida Turowska
Notatka biograficzna autora:
Romek Hłobaż – absolwent AWF w Warszawie, nurek zawodowy i techniczny, instruktor nurkowania wielu federacji, wydał ponad 1500 certyfikatów, wyszkolił 60 instruktorów oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej. Odbył w swojej karierze 5000 nurkowań na akwenach całego świata, uczestniczył jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt nie zagłuszony rutyną, głębokość 100 m przekraczał kilkadziesiąt razy a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu pozwoliła na bezpieczny powrót z tej głębokości. Autor filmowych zdjęć specjalnych http://www.filmpolski.pl
Federacja Stopień Poziom wyszkolenia
NAUI Course Director all levels
NAUI Instructor Trainer all levels
DAN Instructor Trainer all levels
SSI Dive Control Specialist Instructor
NAUI Course Director all levels
PADI Master (Staff IDC) Instructor
NAUI Instructor
NAUI Trymix Instructor
PADI DSAT Tech Rec Trimix Instructor
PADI SCR Rebreather Instructor
PADI DSAT Gas Bender Instructor
CMAS M2 Instructor
HSA Instructor
IANTD Normoxic Trimix Instructor Trainer
ITDA Advanced TRX Instructor Treiner
ITDA Gas Blender Instructor Treiner
ITDA SCR&CCR Rebreather Instructor
Nurek GUM Commercial Diver (Government Sea Authority)
GUM Kierownik Prac Podwodnych
PZP Instruktor Pływania Instructor
Notatki biograficzne – autorzy zdjęć:
# Imię Nazwisko Biografia
1 Irena Stangierska fotograf, grafik, nurek ‘tech diving’.
2 Aleksander Hłobaż instruktor nurkowania, wyszkolił ponad 250 osób. Nurkuje od 4 roku życia , pierwszy certyfikat zdobył w wieku 8 lat. Instruktor nurkowania, instruktor pierwszej pomocy. Specjalista od sprzętu nurkowego. Właściciel MDT.
3 Michał Albrecht informatyk, fotograf podwodny, nurek ‘tech diving’.

Zawartość CD ROM DVD - Dotknąć głębi

WIELKI BŁĘKIT MORZA CZERWONEGO

Film dokumentalny
Produkcja Polska
Rok produkcji 2006
Dane techniczne: Barwny. 21 min.
Miejscowość Dahab na półwyspie Synaj w Egipcie. Nadmorska oaza otoczona górami i pustynią. To miejsce, w którym słońce świeci przez cały rok. Sielankowa atmosfera małej wioski rybackiej przyciągała hipisów z całego świata już w latach 60. Wkrótce przekonali się, że największe skarby Dahabu leżą pod powierzchnią wody. Film dokumentalny niezależnego reżysera i operatora filmowego Jacka Szymczaka o tym, co można znaleźć na dnie Morza Czerwonego i jak to potem sfilmować.

# Ekipa
1 Realizacja Jacek Szymczak
2 Komentarz Jerzy Błaszczyk
3 Lektor Brygida Turowska-Szymczak
4 Zdjęcia Jacek Szymczak
5 Zdjęcia podwodne Jacek Szymczak, Roman Hłobaż, Brygida Turowska-Szymczak (asystent)
6 Muzyka Wojciech Chołaściński
7 Udźwiękowienie Tomasz Sikora
8 Montaż Wojciech Włodarski
9 Tłumaczenie Ewa Błaszczyk
10 Fotosy Irena Stangierska
11 Grafika Hubert Dłużniewski
12 Producent Jacek Szymczak

POD CIŚNIENIEM

Film dokumentalny
Produkcja Polska
Rok produkcji 2008
Dane techniczne: Barwny. 47 min.
Infovide-Matrix Diving Exploration 2007 to podwodna zorganizowana w czerwcu 2007 roku u wybrzeży półwyspu Synaj. Celem projektu była eksploracja niedostępnych dla człowieka i jeszcze nigdy nie odkrytych zakątków Morza Czerwonego. By zweryfikować ukształtowanie terenu Jurek Błaszczyk dotarł na głębokość 231 metrów i tym samym pobił rekord Polski w nurkowaniu głębokim. Ściana w okolicy The Bells jest jednym z najciekawszych miejsc nurkowych Morza Czerwonego. Do czerwca 2007 roku wszelka wiedza na temat tego miejsca kończyła się na 220 metrach. Film pokazuje towarzyszące bohaterom emocje, opowiada jak przyjaźń, ciekawość świata, zgrany zespół, doprowadzają do tego, że człowiek zdolny jest pokonać własne słabości, przekroczyć granice by zrealizować swoje marzenia.

# Ekipa
1 Realizacja Jacek Szymczak
2 Lektor Krzysztof Banaszyk
3 Zdjęcia Jacek Szymczak
4 Operator kamery Borys Stokalski, Brygida Turowska-Szymczak, Jacek Szymczak
5 Zdjęcia specjalne Romek Hłobaż, Brygida Turowska-Szymczak, Jacek Szymczak
6 Korekta barwna Jarosław Szopiński
7 Muzyka Aleksandr Maksimov
8 Opracowanie muzyczne Paweł Derentowicz
9 Śpiew Brygida Turowska-Szymczak
10 Dźwięk Brygida Turowska-Szymczak
11 Realizacja dźwięku Jacek Onaszkiewicz, Łukasz Rybak
12 Udźwiękowienie Jacek Onaszkiewicz, Łukasz Rybak
13 Montaż Jarosław Szopiński, Wojciech Włodarski
14 Grafika Jarosław Szopiński
15 Fotosy Dariusz Sepioło
16 Producent Jacek Szymczak
17 Produkcja Infovide-Matrix S.A.

VIS nurkowania głębokie

Film dokumentalny
Produkcja Polska
Rok produkcji 2007
Dane techniczne: Barwny. 21 min.
Miejscowość VIS w Chorwacji.

# Ekipa
1 Realizacja Wiesław Kantor
2 Zdjęcia Wiesław Kantor
3 Producent Wiesław Kantor
Notatka biograficzna – autorów filmów
# Imię Nazwisko Biografia
1 Jacek Szymczak Reżyser filmów dokumentalnych, operator, fotograf, producent. Wykładowca TVN Media School i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz PWSFTviT w Łodzi.
2 Wiesław Kantor Instruktor nurkowania, , operator, fotograf, producent filmów podwodnych.
Informacja o wydawcy:
MDT (Moana Diving Team) zajmuje się szkoleniem nurkowym od roku 1981, najpierw, jako klub nurkowy ‘MOANA” następnie (od roku 1996) jako Centrum Nurkowe MDT. W całej swej działalności jest nastawione na promowanie wszechstronnych i sprawdzonych form edukacji i działalności nurkowej. Obecnie oferujemy szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe SSI, NAUI, CMAS, PADI dla bardziej doświadczonych nurków szkolenia ‘tech diving” NAUI i DSAT, a dla widzących w nurkowaniu swą przyszła karierę zawodową kurs Instruktora NAUI czy dla bardzo doświadczonych Instruktora Trenera NAUI. Bardzo ważnym celem naszych działań jest propagowanie i realizowanie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w oparciu o sprawdzony program DAN. Nasze biuro przy ulicy Baryckiej 3a we Wrocławiu przyjmuje zapisy i zaprasza na naukę nurkowania (i nurkowania zapoznawcze) oraz kursy pierwszej pomocy. Sprzedaż oraz serwis sprzętu nurkowego. Napełnianie butli! (EAN , TRX). Wyjazdy i wyprawy nurkowe!
Kontakt:
Romuald Hłobaż
T: +48 691 390 290
Adres mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aleksander Hłobaż
T: +48 603 999 990
Adres mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.