Skip to content

Książka - "Dotknąć Głębi"

ZANURZ SIĘ W PODWODNYM ŚWIECIE

„Dotknąć Głębi” to nie jest kolejny podręcznik o nurkowaniu, lecz zbiór opowieści jednego z najbardziej doświadczonych nurków w Polsce. Romuald Hłobaż w 20 rozdziałach podwodnych opowieści wspomina wyjątkowe miejsca, nietuzinkowych ludzi i wydarzenia, których był świadkiem podczas 40-letniej pracy zawodowego nurka. Czytelnik przyjrzy się najpopularniejszym, a zarazem najciekawszym miejscom nurkowym znajdującym się na terenie CzarnogóryChorwacjiEgiptu oraz Polski

 

Narracja czasami przypomina wydarte strony z pamiętnika, a chwilami zbliża się do powieści przygodowej. Książka jest wzbogacona niepowtarzalnymi fotografiami świata podwodnego autorstwa Ireny Stangielskiej oraz Aleksandra Hłobaża, syna autora, który zdecydował się kontynuować pasję ojca. Czytelnicy „Dotknąć Głębi” będą mogli również obejrzeć dołączone do wydawnictwa 3 filmy, dzieki którym zwiedzą … Książka została napisana z myślą o nurkach profesjonalnych, rekreacyjnych, jak i ludziach, którzy po prostu interesują się światem podwodnym i przygodą.

RECENZJE KSIĄŻKI - "DOTKNĄĆ GŁĘBI"

Martyna Wojciechowska

„Romuald Hłobaż wydał blisko 1500 certyfikatów nurkowych, w tym kilka moich, za co jestem bardzo wdzięczna 🙂 Do niedawna wiedziałam, że jest świetnym instruktorem i ma zapał do tego, żeby bezpiecznie sprowadzać pod wodę kolejnych adeptów nurkowania, ale przede wszystkim – żeby rozbudzać w nich pasję do poznawania podwodnego świata. Teraz dowiedziałam się także, że ma niezwykły dar do opisywania swoich doświadczeń i przygód. Napisał książkę pełną konkretnych porad dotyczących nurkowania, ale też – książkę pełną humoru, dystansu do siebie i tematu. To pozycja zarówno dla tych, którzy dopiero mają zamiar zanurzyć się w Wielki Błękit, jak i dla profesjonalistów. Szczególne uznanie za wiele faktów z historii nurkowania podanych w sposób przystępny i zajmujący. Uwaga, czyta się jak powieść, więc trudno się oderwać. No i siedząc w domu znów przypomniałam sobie, że móc nurkować… to jednak wielki przywilej!”

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna magazynów „National Geographic Polska” i „NG Traveler”. Przewodnik nurkowy i nurek „tech diving”. Pasję do motoryzacji (w 2002 roku stanęła na mecie Rajdu Dakar jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej) łączy z zamiłowaniem do nurkowania i sportów ekstremalnych, m.in. wspinaczki wysokogórskiej. 22 stycznia 2010 roku stanęła na ostatnim szczycie zdobywając Koronę Ziemi. Jest drugą Polką, która wspięła się na wszystkie najwyższe góry siedmiu kontynentów. Autorka bestsellerowych książek

Krzysztof Ibisz (ur. 25 lutego 1965 w Warszawie) – polski aktor, prezenter telewizyjny, dziennikarz, producent, przedsiębiorca i polityk, poseł na Sejm RP I kadencji.

Krzysztof Ibisz

Poznanie, pasje, szukanie odpowiedzi na pytanie o granice własnych możliwości, czerpanie satysfakcji z drobnych czasem banalnych osiągnięć, kolejne osoby i osobowości. Przeżycia estetyczne ale nie z powodu wyglądu książki jako przedmiotu, a zawartości poetyckiej, emocjonalnej i intelektualnej. To wszystko i wiele, wiele innych doznań spotka Cię podczas lektury książki mojego nurkowego buddy Romka Hłobaża „Dotknąć głębi”

Piotr Stós

Nie znam drugiego, polskiego autora, którego znajomość tematu nurkowego była by tak dogłębna i pełna, jak to ma miejsce w przypadku Romka. Książka „Dotknąć Głębi” została napisana z myślą o nurkach i ludziach, którzy interesują się światem podwodnym i przygodą. Barwne opisy, dowcipne dialogi, prawdziwe miejsca, wydarzenia i ludzie. Czasami przypomina to wydarte strony z pamiętnika, chwilami zbliża się do konwencji powieści. Czytając książkę Romka Hłobaża „Dotknąć Głębi” z przyjemnością wróciłem pamięcią do osób, które spotkałem i miejsc, które odwiedziłem. Gorąco polecam!

Właściciel firmy NAUTICA, instruktor czynnie szkolący w bazach w Chorwacji i na safari w Egipcie, fotograf podwodny, przewodnik na safari i dalekich wyprawach.

Brygida Turowska Aktorka, śpiewaczka. W latach 1985-90 chórzystką w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występowała w teatrach: Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (1991-94), Narodowym (Scena Operowa) w Warszawie (1996), Operze Bałtyckiej w Gdańsku (1998). Od roku 1994 aktorka Teatru Nowego w Warszawie. Występuje również w Teatrze Polskim oraz Fabryce Trzciny. Jest również aktorką dubbingową i udziela głosu do filmów dokumentalnych. Wieloletnia współpracowniczka Adama Hanuszkiewicza, która w filmie „Kobieta twoja” stworzyła głęboko poruszającą, wyrazistą kreację. Za rolę w tym filmie, w roku 2006, została nominowana do nagrody OFFskary 2006 (Polskie Nagrody Kina Niezależnego) w kategorii „Najlepsza aktorka”. Brała udział w projekcie DeepExplorers 2007 (grupa zajmująca się głębokimi nurkowaniami eksploracyjnymi) jako operator dźwięku, asystent operatora pod wodą i na lądzie, aktorka i fotografik. Nurkuje od 2004 roku. Jest współautorką filmu dokumentalnego „Wielki Błękit Morza Czerwonego”

Brygida Turowska

„Dotknąć Głębi” Romka Hłobaża to zdecydowanie interesujący eksperyment. Chwila oderwania od rzeczywistości , zapomnienia o bieżących sprawach, a jednaj prawdziwa, rzeczywista i konkretna narracja. Dobra książka, czytając niewiele potrzeba by móc przejść w inny wymiar. Momentami sami utożsamiamy się z głównymi bohaterami, stworzonym przez autora w niektórych tekstach. Książka mimo, że napisana jest bardzo prostym i przystępnym językiem zawierająca jednak wiele fachowych informacji. Wszystko w aureoli przygody, odkrywania, poszukiwania, nauki.

Edyta Kamieniecka

Zbierane przez 40 lat doświadczenia , wiedza oraz rozmaite ekscytacje i doznania nurkowe zrelacjonowane na stronach tej książki, przenoszą czytelnika w twardy zdyscyplinowany bywa że nierzeczywisty ale jakże urzekający świat nurkowy. Dotknąć głębi , poznać jej muśnięcie niewyobrażalne i bezcenne ….dzięki Romkowi zawsze osiągalne.

Edyta Kamieniecka nurek techniczny, cotygodniowy ‘wizytator’ kamieniołomów okolic Wrocławia (250 km)i penetrator ich do dna.

Marek Klyta Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Uprawnienia nurka technicznego zdobył u Romka Hłobaża. Nurkował pod lodami koła podbiegunowego w Morzu Białym i w ciepłych wodach Morza Czerwonego, Śródziemnego i Adriatyku. Jednak jego ulubionym akwenem jest Bałtyk i eksploracja leżących w nim wraków. Członek polskiej wyprawy do wraku pancernika Schleswig-Holstein oraz wielu innych wraków w rejonie Litwy, Łotwy i Estonii. Miłośnik filmowania podwodnego. Uczestnik jako nurek supportujący w wielu ciekawych projektach.

Marek Klyta

Z wielką radością dowiedziałem się o rychłej edycji Twojej książki. Nie wiem czy pamiętasz, ale ostatnio w Dahab, kiedy rozmawialiśmy o Twoich tekstach to osobiście namawiałem Cię na zebranie ich w jedna całość. Zamawiam już teraz jeden egzemplarz, bo uważam że masz sporo do powiedzenia w „nurkowym” temacie.. i nie tylko-a przelewanie swoich myśli na papier wychodzi Ci naturalnie, co nie jest wcale takie częste. Mnie, jak i zapewne wielu innym osobom uzmysłowiłeś, jak ważne w życiu może być nurkowanie. Ważne, ale nie najważniejsze-bo najważniejsze jest samo życie. Kiedy emocje i adrenalina wciągają nas w Wielki Błękit, warto pamiętać że najważniejsze jest zawsze to, żeby wrócić bezpiecznie. I tak rozumiem Twoje przesłanie. W tej opinii nie jestem odosobniony, więc pamiętaj o tym kiedy niektórzy „życzliwi” spowodują, że będziesz zastanawiał się nad tym czy było warto…Było warto!

Nurkujemy od 1973 roku