Relacje z wyjazdów

„Acta, non verba”*

Nurkowanie to nie tylko sport, ale także sposób na odkrycie niesamowitego świata podwodnego i rozwój wielu umiejętności. Bez względu na poziom zaawansowania, każdy nurkujący może cieszyć się tymi korzyściami.

Archipelag południowych Malediwów ,położony na Oceanie Indyjskim składa się z czterech administracyjnych atoli, do których należą m.in. Seenu Atol czy Gaafu Alifu Atol. Zachwycają one swoją egzotyczną i osobliwą przyrodą, a w szczególności pięknymi białymi plażami oraz nieskazitelnie czystą i lazurową wodą. Jest to wymarzone miejsce dla miłośników sportów wodnych - zwłaszcza nurkowania. Można tu znaleźć luksusowe hotele, malowniczo porozrzucane po niewielkich wyspach. Na Malediwach organizowanych jest wiele ciekawych wycieczek fakultatywnych, m.in. wyprawy łodzią na rafę koralową, podglądanie delfinów, czy romantyczne rejsy statkiem o zachodzie słońca. To kierunek naszej kolejnej nurkowej peregrynacji!

Na wielogodzinnej trasie do celu krótka przerwa w niegdyś królestwie pirackich działań, obecnie najbogatszym regionie, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dhabi (Abu Zabi).

Jeszcze pół wieku temu niewielka wioska a dzisiaj jedno z najbogatszych i najbardziej niezwykłych miast na świecie. Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich zachwyca architekturą, widokami oraz niezliczoną ilością atrakcji. Zobaczyć imponujący Wielki Meczet Szejka Zajida oraz Pałac Prezydencki warte przeznaczenia kilku godzin. Wielki Meczet Szejka Zayeda kryje ogromny perski dywan, kryształowe żyrandole i może pomieścić 41 000 wiernych. Niestety tym razem my bez możliwości zrobienia zakupów w jednym z wielu luksusowych centrów handlowych czy wybrania się na spacer promenadą Corniche. Miasto mlekiem i miodem płynące, a raczej gazem ziemnym i potem imigrantów zarobkowych. Ale podobno w Abu Dhabi nie ma czasu na nudę! Tak jak w większość stolic bogatych państw. Wrażenie robi ogromne.

Lecimy dalej…Przed nami one - Malediwy, rajskie wyspy otoczone rafą koralową, jedno z najwspanialszych miejsc nurkowych na świecie.

Pierwszymi osadnikami na archipelagu byli buddyści pochodzący ze Sri Lnki i południowych Indii. Około roku 1100 rządy na wyspach zaczęli sprawować sułtani z dynastii Didi, którzy rządzili krajem w różnych opcjach do 1968 roku.

Z latami rządów dynastii DIdi islam zaczął coraz silnie zakorzeniać się i tym samym wyparł pierwotną religię – buddyzm. W XVI wieku władzę na wyspie chcieli przejąć Portugalczycy, w XVII wieku Holendrzy jednak udało się to dopiero Brytyjczykom w 1887 rok. Malediwy do połowy XX wieku stały się protektoratem brytyjskim. W 1965 roku archipelag odzyskały niepodległość, najpierw jako sułtanat a potem (1968) jako republika Malediwy. W 1982 roku stały się członkiem Wspólnoty Narodów. W wyborach prezydenckich w 2023 roku zwycięstwo odniósł sympatyzujący z Chinami Mohamed Muizzu wpisując się w rywalizacje miedzy Indiami a Chinami o wpływy na Oceanie Indyjskim **.
Nasz cel - Atole Południowe, jak cały archipelag, powstały praktycznie w całości z korali porastających oceaniczne podmorskie grzbiety łańcuchów wulkanicznych.

Są obszarami nizinnymi, z ubogą fauną ze względu na niewielką powierzchnię wysp i dużą gęstość zaludnienia. Dominującą formacja roślinną są lasy tropikalne. Atole Południowe leżą w strefie klimatu równikowego, średni roczny opad deszczu wynosi ok. 2 500 mm. Cechują się wysokimi rocznymi temperaturami o niewielkich wahaniach w granicach 26°C – 30°C.

Malediwy rajski archipelag wysp, oferuje światowej klasy nurkowanie. Tym razem zanurkujemy na Dalekim Południu, dzikie atole o wiele rzadziej odwiedzane przez nurków i turystów, zachowały zdrowe piękne rafy, ale przede wszystkim są miejscem występowania dużych ryb, a w tym wielu gatunków rekinów. Sezon trwa tu niemalże przez cały rok wybraliśmy luty bo w miesiącach letnich może być deszczowo i wietrznie. Tym razem jednak właśnie w lutym tak było! Trzeba się spieszyć z takimi wyprawami, bo niestety „ściga” nas problem cywilizacyjny. Rafa koralowa coraz częściej przechodzi przez proces blaknięcia, który występuje, gdy korale tracą swoje naturalne barwy i stają się białe lub bladoniebieskie. Jest to spowodowane głównie zmianami środowiskowymi, takimi jak zmiana temperatury wody, zanieczyszczenia, zakłócenia równowagi chemicznej czy też zmiany poziomu kwasowości (pH) w oceanie. Jednak główną przyczyną blaknięcia raf koralowych jest zmiana w temperaturze wody, zwłaszcza związana z globalnym ociepleniem. Gdy warunki te są niekorzystne, korale tracą symbiotyczne glony (zooxanthellae), które dostarczają im barwniki i składniki odżywcze. To sprawia, że korale stają się bladawe lub białe, co nazywane jest wybielaniem korali. To bardzo poważny problem, gdyż rafy koralowe są istotne dla ekosystemu morskiego i dla wielu gatunków zwierząt morskich. My liczymy, że ten problem minie nie tylko nas, ale i następne wyprawy w kolejnych latach!

Pierwsze nurkowanie na atolu ADDU zwanym Cleaning Station Manta Point, to niezawodnie miejsce do obserwacji mant. Nurkujemy na głębokości nie przekraczające 20 metrów, podążamy wzdłuż rafy lewą stroną, dryfując wzdłuż prądu z hakiem rafowym w dłoni na wypadek, gdy będziemy musieli się zatrzymać. Mamy w głowie uwagi by aby nie uszkodzić żadnego koralowca. Po chwili płynięcia pierwsze manty przepływają z gracja i dostojeństwem robiąc wrażenie. To świetna zapowiedź tego, co nadejdzie. Ustalamy pływalność i wisząc na linie w nurcie, wypatrujemy tego co ma się wydarzyć. Są wszędzie, po lewej, prawej, powyżej, poniżej po prostu ekscytujące, niesamowite przeżycie. Wokół nas krąży grupa makreli hiszpańskich (Scomberomorus maculatus) doskonały sposobu na zakończenie tej niezapomnianej przygody. Okazuje się, że nieodłącznym elementem naszej przygody będzie ciśnienie rezerwy i wiszenie w dryfującym prądzie na boi (SMB).

Musimy być przygotowani do najskuteczniejszego do obserwacji tutejszych okazów fauny i flory rodzaju nurkowania. "Nurkowanie dryftowe" jest techniką nurkowania, która polega na korzystaniu z prądu morskiego lub rzecznego, aby przemieszczać się w wodzie bez użycia własnych sił. Osoby uprawiające nurkowanie dryftowe mogą wykorzystywać płetwy, ale nie muszą intensywnie pływać, ponieważ prąd wody prowadzi je zgodnie z jego kierunkiem. Technika ta umożliwia nurkowanie na większych odległościach i oszczędza energię nurka, który może skoncentrować się na obserwacji podwodnego środowiska. Jest to szczególnie popularne w miejscach, gdzie występują silne prądy, takie jak rafy koralowe czy obszary przybrzeżne z dynamicznymi przepływami wody. Aby bezpiecznie uprawiać nurkowanie dryftowe, nurkowie powinni być odpowiednio przeszkoleni i mieć doświadczenie w kontrolowaniu swojej pozycji w wodzie oraz w korzystaniu z obcych środowisk, takich jak prądy morskie. Dodatkowo, istotne jest stosowanie odpowiedniego sprzętu, takiego jak boje dryftowe, które mogą pomóc w komunikacji z innymi nurkami i łodzią na powierzchni.
Nasze nurkowania odbyte się po wewnętrznej stronie atolu, to wspaniałe formacje miękkich i twardych korali oraz tysiąca kolorowych ryb rafowych. Ciekawsze wrażenia spotykają nas jednak po zewnętrznej stronie atoli, gdzie przy stromych ścianach i silnych prądach spotkamy rekiny młoty, rekiny rafowe, grey sharki, manty, płaszczki, napoleony, ogromne stada tuńczyków i barakud, a na płytszej rafie wspaniałe rekiny wielorybie!

Wpływy kulinarno-kulturowe z różnych regionów sprawiają, że kuchnia na Malediwach oferuje szeroki wybór smaków i potraw, często bazujących na lokalnych składnikach i tradycyjnych metodach przygotowania. Malawijska kuchnia, , ze względu na historię i geografię archipelagu odzwierciedla wpływy wielu kultur, głównie indyjskiej, srilankijskiej, arabskiej i afrykańskiej. Podstawą diety na Malediwach są ryż, ryby i owoce morza, które stanowią główne składniki wielu tradycyjnych potraw.

Ryż jest spożywany na różne sposoby: gotowany, smażony lub w formie płatków ryżowych. Innymi popularnymi składnikami są banany, papaje, ananasy i inne egzotyczne owoce, które są spożywane jako dodatek do potraw lub w formie deserów. Często spożywanym napojem jest "kurumba", czyli sok zielonego orzecha kokosowego. Śniadanie na lodzi, jednak dzisiaj europejskie... podane oczywiście po pierwszym nurkowaniu.

Na zakończenie dnia nurek na wraku! Wiadomo, że podczas II wojny światowej na Malediwach miały miejsce działania wojenne, z których niektóre doprowadziły do zatonięcia statków. Na atolu Addu znajduje się wrak SS British Loyalty, który zatonął w 1944 roku. SS British Loyalty był statkiem towarowym, który został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny U-198. Atol Addu był strategicznym miejscem dla aliantów, służył jako baza marynarki wojennej, a w związku z tym był celem ataków nieprzyjacielskich jednostek.

Wrak SS British Loyalty leży na stosunkowo dużej głębokości. Zazwyczaj podaje się, że wrak ten znajduje się na głębokości około 20/30 metrów pod powierzchnią wody. U-198 był niemieckim okrętem podwodnym typu IXD2, który służył w Kriegsmarine, niemieckiej marynarce wojennej, podczas II wojny światowej. U-198 został zwodowany 30 września 1941 roku i odbył 4 patrole bojowe w czasie swojej służby. W lipcu 1944 roku U-198 został zatopiony na zachód od afrykańskiego wybrzeża w wyniku ataku bombowego przeprowadzonego przez samoloty amerykańskie. Atak ten zakończył służbę bojową tego okrętu podwodnego.

Celem naszej wyprawy są jednak głownie atrakcje w postaci rekinów, żółwi i populacji dużych ryb. Atol FUVAHMULAH to nurkowania z rekinami tygrysimi. Rekiny tygrysie to fascynujący gatunek rekinów, który może budzić zarówno podziw, jak i strach. Wykonanie 500-nego nurkowania przez Bar Tec to okazja uczczenia tego wydarzenia poprzez nurkowanie z najważniejszym gatunkiem rekina na Malediwach. GRATULUJEMY Bartek!!! Przy kolacji i dokładnej analizie okazuje się, że Ar2 (Artur Danielski) dopełnia dzień 3-setnym nurkowaniem.

Nasza kwaterą na Oceanie Indyjskim jest łódź safari Soleil2, oficjalnie zwodowana na Malediwach w listopadzie 2015 roku. Nowocześnie zaprojektowana zapewni wysoki komfort grupie nurkowej. Lata świetności już łódź ma za ale nadal spełnia swoja rolę. Kabin: 15. Udogodnienia: duży zadaszony pokład do odpoczynku, jacuzzi, salon z barem, biblioteka, TV, CD, restauracja.

„Nurkujemy nie gadamy” wiec Atol GAAFU ALIF a tam rekiny jedwabiste, orlenie, ogromne szkoły rekinów szarych. Nurkowań wykonujemy w kanałach, w których są silne prądy ale gdy się im poddasz pozwalają odpocząć i płynąć z prądem ciesząc się lotem nad niekończącymi się warstwami niesamowitych, ogromnych koralowców stołowych pokrywających kanał, a także bogatą fauną morską! A po ekscytującym nurkowaniu i powrocie na łódź widzimy baraszkujące delfiny których pewno rozmowy/gwizdy zostały przez nas nie zauważone pod woda. Kolejny nurek tego dnia to wrażenia i ekscytacje. Przy silnym napływającym prądzie (z zewnątrz do wnętrza atolu) na początek gęsta ławica dużych trevalli (Carnax ignobilis) o wielkich oczach rozgląda się za jedzeniem”. Towarzystwo wargaczy napoleońskich (Cheilinus undulatus), tuńczyków i żółwi podnoszą atrakcyjność nurkowania. W zasięgu wzroku pojawiają się także rekiny czarnopłetwe i groupery olbrzymie. Na koniec podczas dryfu piękną ławicę płaszczek, sierżantów, lucjanów i oraz duże ilości drobnej fauny.

Safari nurkowe na Malediwach to trzy nurkowania dziennie a z wykonanym też nocnym to i cztery. Czas mija szybko i miło. Zbieramy przygody, doświadczenia doświadczamy ekscytacji i ferie wrażeń które trudno będzie przyrównać do czegoś innego. Wszystko co dobre się szybko kończy będzie jednak co wspominać i opowiadać!

Na następną wizytę w tym rejonie w celu niezapomnianego wypoczynku zostają nam piękne, piaszczyste plaże, szumiące palmy, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Atole to także kilka ciekawych miejsc do zwiedzania. Można tu znaleźć m.in. ruiny kapliczek buddyjskich (stup), będących pamiątkami po dawnych mieszkańcach wyspy oraz meczety liczące sobie 800 lat.

Nam jednak zostają w pamięci rekiny wielorybie i manty urozmaicające codzienny widok. Ponadto rafy, rekiny rafowe, grey sharki oraz tak ogromna różnorodność życia podwodnego, że zachwyciły najwybredniejszego nurka! ***

author-avatar

About Romek Hłobaż

instruktor nurkowania rekreacyjnego oraz technicznego wielu federacji. Wydał ponad 2000 certyfikatów, wyszkolił 59 instruktorów oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej" Odbył w swojej karierze ponad 5000 nurkowań na akwenach całego świata. Uczestniczył jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt nie zagłuszony rutyną, głębokość 100 m przekroczył ponad 100 razy, a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu innym nurkom pozwoliła doświadczyć, co oznacza dotknąć głębi.

One thought on “„Acta, non verba”*

  1. Romuald Hłobaż pisze:

    Karol Doliński konkuruje z sobą 🙂 ( 1 miejsce w 6 kategoriach: produkcja, realizacja, główna rola, zdjęcia, video, montaż etc.) – https://youtu.be/0VYiLDicOfg?si=Gx0xZE9J9QIKFAge

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.