Facebook
Twitter
LinkedIn
Print

…pasje odmieniają ludzi, ale głębia robi to wielokrotnie szybciej…

„Dotknąć Głębi” to nie jest kolejny podręcznik o nurkowaniu, lecz zbiór opowieści jednego z najbardziej doświadczonych nurków w Polsce. Romuald Hłobaż w 20 rozdziałach podwodnych opowieści wspomina wyjątkowe miejsca, nietuzinkowych ludzi i wydarzenia, których był świadkiem podczas 40-letniej pracy zawodowego nurka i instruktora. Czytelnik przyjrzy się najpopularniejszym, a zarazem najciekawszym miejscom nurkowym znajdującym się na terenie Czarnogóry, Chorwacji, Egiptu oraz Polski. Narracja czasami przypomina wydarte strony z pamiętnika, a chwilami zbliża się do powieści przygodowej. Książka jest wzbogacona niepowtarzalnymi fotografiami świata podwodnego autorstwa Ireny Stangielskiej oraz Aleksandra Hłobaża, syna autora, który zdecydował się kontynuować pasję ojca. Czytelnicy „Dotknąć Głębi” będą mogli również obejrzeć dołączone do wydawnictwa 3 filmy, dzięki którym zwiedzą akwen Adriatyku i Morza Czerwonego. Książka została napisana z myślą o nurkach profesjonalnych, rekreacyjnych, jak i ludziach, którzy po prostu interesują się światem podwodnym i przygodą.

ROMEK HŁOBAŻ
AUTOR

O SWOJEJ KSIĄŻCE

„Historie o nurkowaniach, użytym sprzęcie, pobitych rekordach i osiągniętych głębokościach to opowieści na przysłowiowe zimowe wieczory. Nie są one jednak tematem tej książki. Zawiera ona, utrzymane w osobistym tonie teksty, powstałe począwszy od 2000 roku. Lekkie, mam nadzieję, w formie, wyrażające – często skrajnie złośliwie – mój osobisty punkt widzenia. Czasami subiektywne i bardzo osobiste wrażenia i uczucia „ wstęp str. 5.

Notatka biograficzna autora

instruktor nurkowania rekreacyjnego oraz technicznego wielu federacji. Wydał ponad 2000 certyfikatów, wyszkolił 59 instruktorów oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej" Odbył w swojej karierze ponad 5000 nurkowań na akwenach całego świata. Uczestniczył jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt nie zagłuszony rutyną, głębokość 100 m przekroczył ponad 100 razy, a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu innym nurkom pozwoliła doświadczyć, co oznacza dotknąć głębi.
FEDERACJA
STOPIEŃ
POZIOM WYSZKOLENIA
NAUI
Course Director
all levels
NAUI
Instructor Trainer
all levels
DAN
Instructor Trainer
all levels
IANTD
Normoxic Trimix
Instructor Trainer
ITDA
Advanced TRX
Instructor Trainer
ITDA
Gas Blender
Instructor Trainer
SSI
Dive Control Specialist
Instructor
PADI
DSAT Gas Bender
Instructor
PADI
DSAT Tech Rec Trimix
Instructor
CMAS
M2
Instructor
PADI
Master (Staff IDC)
Instructor
PADI
SCR Rebreather
Instructor
ITDA
SCR&CCR Rebreather
Instructor
NAUI
Trymix
Instructor
PZP
Instruktor Pływania
Instructor
HSA
Instructor
NAUI
Instructor
GUM
Kierownik Prac Podwodnych
GUM
Commercial Diver
(Government Sea Authority)
DOTKNĄĆ GŁĘBI...
RECENZJE

KSIĄŻKI

„Romuald Hłobaż wydał blisko 1500 certyfikatów nurkowych, w tym kilka moich, za co jestem bardzo wdzięczna 🙂 Do niedawna wiedziałam, że jest świetnym instruktorem i ma zapał do tego, żeby bezpiecznie sprowadzać pod wodę kolejnych adeptów nurkowania, ale przede wszystkim - żeby rozbudzać w nich pasję do poznawania podwodnego świata. Teraz dowiedziałam się także, że ma niezwykły dar do opisywania swoich doświadczeń i przygód. Napisał książkę pełną konkretnych porad dotyczących nurkowania, ale też – książkę pełną humoru, dystansu do siebie i tematu. To pozycja zarówno dla tych, którzy dopiero mają zamiar zanurzyć się w Wielki Błękit, jak i dla profesjonalistów. Szczególne uznanie za wiele faktów z historii nurkowania podanych w sposób przystępny i zajmujący. Uwaga, czyta się jak powieść, więc trudno się oderwać. No i siedząc w domu znów przypomniałam sobie, że móc nurkować... to jednak wielki przywilej!”

Poznanie, pasje, szukanie odpowiedzi na pytanie o granice własnych możliwości, czerpanie satysfakcji z drobnych czasem banalnych osiągnięć, kolejne osoby i osobowości. Przeżycia estetyczne ale nie z powodu wyglądu książki jako przedmiotu, a zawartości poetyckiej, emocjonalnej i intelektualnej. To wszystko i wiele, wiele innych doznań spotka Cię podczas lektury książki mojego nurkowego buddy Romka Hłobaża "Dotknąć głębi”

„Dotknąć głębi” Romka Hłobaża to zdecydowanie interesujący eksperyment. Chwila oderwania od rzeczywistości , zapomnienia o bieżących sprawach, a jednak prawdziwa, rzeczywista i konkretna narracja. Dobra książka, czytając niewiele potrzeba by móc przejść w inny wymiar. Momentami sami utożsamiamy się z głównymi bohaterami, stworzonym przez autora w niektórych tekstach. Książka mimo, że napisana jest bardzo prostym i przystępnym językiem zawierająca jednak wiele fachowych informacji. Wszystko w aureoli przygody, odkrywania, poszukiwania, nauki.

Nie znam drugiego, polskiego autora, którego znajomość tematu nurkowego była by tak dogłębna i pełna, jak to ma miejsce w przypadku Romka. Książka "Dotknąć Głębi" została napisana z myślą o nurkach i ludziach, którzy interesują się światem podwodnym i przygodą. Barwne opisy, dowcipne dialogi, prawdziwe miejsca, wydarzenia i ludzie. Czasami przypomina to wydarte strony z pamiętnika, chwilami zbliża się do konwencji powieści. Czytając książkę Romka Hłobaża "Dotknąć Głębi” z przyjemnością wróciłem pamięcią do osób, które spotkałem i miejsc, które odwiedziłem. Gorąco polecam!

Zbierane przez 40 lat doświadczenia , wiedza oraz rozmaite ekscytacje i doznania nurkowe zrelacjonowane na stronach tej książki, przenoszą czytelnika w twardy zdyscyplinowany bywa że nierzeczywisty ale jakże urzekający świat nurkowy. Dotknąć głębi , poznać jej muśnięcie niewyobrażalne i bezcenne ....dzięki Romkowi zawsze osiągalne.

Z wielką radością dowiedziałem się o rychłej edycji Twojej książki. Nie wiem czy pamiętasz, ale ostatnio w Dahab, kiedy rozmawialiśmy o Twoich tekstach to osobiście namawiałem Cię na zebranie ich w jedna całość. Zamawiam już teraz jeden egzemplarz, bo uważam że masz sporo do powiedzenia w "nurkowym" temacie.. i nie tylko-a przelewanie swoich myśli na papier wychodzi Ci naturalnie, co nie jest wcale takie częste. Mnie, jak i zapewne wielu innym osobom uzmysłowiłeś, jak ważne w życiu może być nurkowanie. Ważne, ale nie najważniejsze-bo najważniejsze jest samo życie. Kiedy emocje i adrenalina wciągają nas w Wielki Błękit, warto pamiętać że najważniejsze jest zawsze to, żeby wrócić bezpiecznie. I tak rozumiem Twoje przesłanie. W tej opinii nie jestem odosobniony, więc pamiętaj o tym kiedy niektórzy "życzliwi" spowodują, że będziesz zastanawiał się nad tym czy było warto...Było warto!

Wszyscy ulegamy różnym błędom percepcji, np. efektowi aureoli, który sprawia, że przez pryzmat jednej cechy oceniamy daną rzecz. Staram się unikać Wole widzieć całościowo. Pisząc recenzję, o książce Romka Hłobaża „Dotknąć Głębi’’ starałem się zachować obiektywizm, pominąć słowa pełne uniesień lub miałkich frazesów. Ad rem: Czytając książkę poznajemy – bohaterów kolejnych spotkań, wypraw i poważnych przedsięwzięć nurkowych. To prawdziwi z krwi i kości uczestnicy wypraw, wyjazdów nurkowych, czasem sympatyczni czasem irytujący – jednak prawdziwi. Z wieloma zapewne spotkaliśmy się a z wieloma się znamy. W książce gonimy za kolejnymi, wciągającymi nas akcjami, opisami przygotowań, nurkowań i świętowania tego, co się właśnie bezpiecznie udało wykonać. Czytając nie możemy się nudzić – akcja się rozkręca, a opisy wielu miejsc nurkowych są „wartą grzechu” wartością, którą ciężko znaleźć nawet w necie (niedowiarkowie niech szukają). Miejsca nurkowe, które poznamy, to piękne atrakcyjne i pobudzające wyobraźnię kawałki naszego nurkowego życia. Narracja jest ciekawa, wzbogacana wieloma cennymi opisami żyjącego podwodnego świata, form skalnych, niezwykłych historii zatopionych wraków . Nazwy ryb często nam umykają z pamięci. Ćwiczenia czynią mistrza więc warto przeczytać nawet jeszcze raz opisy i nazwy, bo przecież najlepiej lubimy filmy, które już widzieliśmy. W „Dotknięciu Głębi” forma narracji często się zmienia, dlatego to dotknięcie nas dotyka i czyta się dobrze z opcją wciągającą, aby czytać dalej. Fabuła ma zachowaną logikę pomiędzy opisywanymi wątkami, od szkoleń, wyjazdów aż do szkoleń instruktorów czy nurków „tech”. Wszystko spina się w spójną całość. Doświadczenie nurkowe, wiedza Autora to jest to co chłoniemy czytając tę książkę. Warto zwracać uwagę na wiele ciekawych spostrzeżeń i porad nurkowych. Są one wplecione, jak zwykle u Romka, w barwne opowieści. Znamy go z wielu ciekawych konstrukcji językowych, metafor i dziwnych skojarzeń. Dlatego to się czyta tak jak się słucha Romkowych opowieści. Drobne mankamenty językowe, przejęzyczenia czy może raczej jako, że to w książce to przepalcowania – tylko zwiększają naszą chęć poznania „tego Typa”. Fajnie wydana książka, okładka, papier, zdjęcia. Załącznikiem do książki jest płyta DVD z kilkoma filmami. Tak wiem to już historia. Ale JAKA! Polecam książkę nie tylko płetwonurkom ale również ludziom chłonnym przygody , pasji poznawania jak również specyficznej wiedzy.

Eksploracja niedostępnych dla człowieka i odkrywanych na nowo zakątków przedstawiona w formie reportaży pokazujących towarzyszące peregrynacjom emocje, opowieści o koleżeństwie, ciekawość świata, pracy w zespole, ukazujący jak pokonywać własne słabości, przekraczać granice by zrealizować swoje marzenia. Trzeba się zgodzić z Romkiem , że „…pasje odmieniają ludzi, ale głębia robi to wielokrotnie szybciej…”

DOTKNĄĆ GŁĘBI...
Zawartość

CD ROM DVD- Dotknąć głębi

WIELKI BŁĘKIT MORZA CZERWONEGO

Miejscowość Dahab na półwyspie Synaj w Egipcie. Nadmorska oaza otoczona górami i pustynią. To miejsce, w którym słońce świeci przez cały rok. Sielankowa atmosfera małej wioski rybackiej przyciągała hipisów z całego świata już w latach 60. Wkrótce przekonali się, że największe skarby Dahabu leżą pod powierzchnią wody. Film dokumentalny niezależnego reżysera i operatora filmowego Jacka Szymczaka o tym, co można znaleźć na dnie Morza Czerwonego i jak to potem sfilmować.
FILM

POD CIŚNIENIEM

Infovide-Matrix Diving Exploration 2007 to podwodna zorganizowana w czerwcu 2007 roku u wybrzeży półwyspu Synaj. Celem projektu była eksploracja niedostępnych dla człowieka i jeszcze nigdy nie odkrytych zakątków Morza Czerwonego. By zweryfikować ukształtowanie terenu Jurek Błaszczyk dotarł na głębokość 231 metrów i tym samym pobił rekord Polski w nurkowaniu głębokim. Ściana w okolicy The Bells jest jednym z najciekawszych miejsc nurkowych Morza Czerwonego. Do czerwca 2007 roku wszelka wiedza na temat tego miejsca kończyła się na 220 metrach. Film pokazuje towarzyszące bohaterom emocje, opowiada jak przyjaźń, ciekawość świata, zgrany zespół, doprowadzają do tego, że człowiek zdolny jest pokonać własne słabości, przekroczyć granice by zrealizować swoje marzenia.
FILM

VIS - Nurkowania głębokie

Miejscowość VIS w Chorwacji.
FILM

Notatka biograficzna – autorów filmów

	Jacek Szymczak

Jacek Szymczak

Reżyser, operator, fotograf, producent. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz TVN Media School.

Absolwent PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi – w 2004 roku ukończył Wyższe Studium Realizacji Telewizyjnej. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuki filmowej na Wydziale Operatorskim PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.

Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Produkcji Filmowej. Gościnnie wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz w Akademii Krakowskiej na wydziale produkcji. Pomysłodawca, współzałożyciel i wykładowca TVN Media School – programu edukacyjnego dla telewizyjnych i filmowych twórców zrzeszonych w telewizji TVN. W latach 2010-2013 wykładowca Film Spring Open.

Od 2001 roku związany z telewizją TVN. Na co dzień zajmuje się pracą nad telewizyjnymi formatami współtworząc seriale i programy telewizyjne, a także kampanie reklamowe. Autor scenariuszy i reżyser kilkudziesięciu teledysków oraz reklam.

Biografia na stronie flimweb.pl
Wiesław Kantor

Wiesław Kantor

płetwonurek, instruktor, instruktor instruktorów, trener nurkowania, badacz, inżynier, twórca filmów podwodnych, innowator, fotograf, naukowiec związany z fizyką jądrową, wieloletni pracownik IFJ i CERN. Uczestniczył w odkrywaniu podwodnego świata od końca poprzedniego wieku, uczestnik licznych wypraw i ekspedycji oraz propagator ochrony morskiego środowiska.

Notatka biograficzna – autorów zdjęć

Irena Stangierska

Irena Stangierska

fotograf, grafik, nurek ‘tech diving’.

Aleksander Hłobaż

Aleksander Hłobaż

instruktor nurkowania, wyszkolił ponad 250 osób. Nurkuje od 4 roku życia , pierwszy certyfikat zdobył w wieku 8 lat. Instruktor nurkowania, instruktor pierwszej pomocy. Specjalista od sprzętu nurkowego. Właściciel MDT.

Michał Albrecht

Michał Albrecht

informatyk, fotograf podwodny, nurek ‘tech diving’.

Informacja o wydawcy:

MDT (Moana Diving Team) zajmuje się szkoleniem nurkowym od roku 1981, najpierw, jako klub nurkowy ‘MOANA” następnie (od roku 1996) jako Centrum Nurkowe MDT. W całej swej działalności jest nastawione na promowanie wszechstronnych i sprawdzonych form edukacji i działalności nurkowej. Obecnie oferujemy szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe SSI, NAUI, CMAS, PADI dla bardziej doświadczonych nurków szkolenia ‘tech diving” NAUI i DSAT, a dla widzących w nurkowaniu swą przyszła karierę zawodową kurs Instruktora NAUI czy dla bardzo doświadczonych Instruktora Trenera NAUI. Bardzo ważnym celem naszych działań jest propagowanie i realizowanie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w oparciu o sprawdzony program DAN. Nasze biuro przy ulicy Baryckiej 3a we Wrocławiu przyjmuje zapisy i zaprasza na naukę nurkowania (i nurkowania zapoznawcze) oraz kursy pierwszej pomocy. Sprzedaż oraz serwis sprzętu nurkowego. Napełnianie butli! (EAN , TRX). Wyjazdy i wyprawy nurkowe!