Relacje z wyjazdów

Mój Hvar…dziennik z podroży.

Dziennik (diariusz, dyariusz) – gatunek autobiograficzny, zapiski bieżące. Składa się z codziennych wpisów, które mogą być opatrzone datą i informacją o miejscu powstania. Termin „dziennik” wywodzi się od łacińskiego wyrazu diarium, oznaczającego początkowo codziennie porcje pokarmu, rozdawane np. żołnierzom. Później słowo to zaczęło oznaczać również zapiski codzienne.


Wrocław, 5 maj, za oknem chlapa, leje deszcz, chłodno. Spotykamy sie u nas w Centrum. Oglądając zdjęcia z nurkowań planujemy  kolejny wyjazdy. Rozmawiamy o planach szkoleniowo-nurkowych na zbliżające się lato – pada hasło „wyjazd do Chorwacji”.  Pod względem klimatu kontynentalna część Chorwacji jest podobna do Polski, natomiast na wybrzeżu panuje klimat typowo śródziemnomorski. Latem temperatura w dzień waha się od 27 do 38°C, w nocy nieznacznie spada. Wiele osób uważa przełom lata i jesieni za najpiękniejszy okres na chorwackim wybrzeżu. Słońce nie jest już dokuczliwe, a ciągle jest ciepło. Ciepła jest jeszcze również woda w morzu. Więc – koniec sierpnia. 
Wrocław,15 majdzisiaj pięknie za oknem. Wydłużające się czekanie urozmaicam sobie przeglądem przewodnika.  Wynotowuję najważniejsze ciekawe miejsca w Chorwacji
1.   Plitwickie Jezera – niezliczone, pełne krystalicznie czystej wody kaskady rzeki Korany tworzą przepiękne widoki;
2.   Wodospady rzeki Krka – główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów;
3.   Park Narodowy Kornaty – największą atrakcją są klify znajdujące się w szeregu wysp należących do Kornatów Dolnych;
4.   Split – historia Splitu zaczęła się za panowania cesarza Dioklecjana, który około roku 300 n.e. wzniósł tu warowny pałac, pełniący rolę letniej rezydencji;
6.   Riwiera Makarska – jeden z najpiękniejszych zakątków Chorwacji, gdzie wysokie góry schodzą niemal do samego morza. Ciągnie się na odcinku około 60 km i na całej swojej długości obfituje w szereg żwirowych plaż, miejscami przechodzących w drobny piasek;
7.   Wyspa Brac – chorwacka górzysta wyspa przybrzeżna na Adriatyku, należąca do środkowej Dalmacji;
8.   Wyspa Istria – Między Zatoką Triesteńską oraz Kvarnerską położony jest kawałek lądu, otulony błękitnymi wodami Adriatyku  – smak morza, słońca i wina;
9.   Wyspa Hvar – Hvar przez wiele osób uważany jest za najpiękniejszą spośród ponad tysiąca chorwackich wysp, zaliczanych do dziesięciu najpiękniejszych wysp świata;
10.  Wyspa Vis – dziewiąta co do wielkości chorwacka wyspa na Adriatyku, położona na południowy zachód od wyspy Hvar;
Na spotkaniu godzinę później wszyscy zadecydowali – Hvar.
Wrocław, 15 czerwiec – lato wkroczyło całą szerokością błękitnego nieba.  Plan wyjazdu nabiera szczegółów . Wyjazd naszym  busem  i innymi samochodami na koniec sierpnia, trasa poprzez Czechy, Austrię, Słowenię, w Splicie na prom.
Wrocław,  12 lipiec – upał daje się we znaki. Konkretyzuje się plan nurkowy.  Wody wokół Hvaru cechuje bardzo dobra przejrzystość i bogactwo podwodnego życia. Na każdym nurkowaniu spotyka się przedstawicieli większości śródziemnomorskich zwierząt morskich poczynając od gąbek, koralowców, ślimaków, skorupiaków, szkarłupni a na wielu gatunkach ryb kończąc. Głębokości do 30/50 m. Miejsca otoczone są przez niezwykle ciekawe formy skalne z interesującą rzeźbą. Plan będzie obejmował zakończenie kursów zaawansowanych AOWD, specjalizacji w tym fotografii podwodnej i przyrodniczej.
Wrocław, 20 sierpień – ciepło, krótkie i obfite opady deszczu. Gotowi do wyjazdu. Ruszamy późnym popołudniem.
Brno, 20 sierpień – piękna księżycowa noc. Pierwsza zmiana kierowcy.
Wiedeń, 21 sierpień – kawa na stacji BP.
Maribor, 21 sierpień – przelotny deszcz, druga zmiana przy kierownicy.
Zagrzeb, 21 sierpień – już świta. Jedziemy dalej, mijamy zjazd na Karlovac, Park Narodowy Plitvickie Jeziora, Sibenik.
Split, 21 sierpień – właśnie … odpłynął nasz prom. Kawa, śniadanie i zwiedzanie pałacu Dioklecjana. Pozostałości pałacu są do dziś jedną z największych atrakcji miasta.
Brać/Solta – wąski przesmyk, Adriatyk, 21 sierpień – płyniemy promem, wygrzewamy nasze członki na pokładzie.
Hvar,Stari Grad,  21 sierpień– jesteśmy na wyspie. Jedziemy uroczą drogą z cudownymi widokami. Tunelem skracającym i ułatwiającym podroż, mijając  Zarace, Milną docieramy do szczytu wzgórza z którego widzimy Hvar – perłę śródziemnomorskiej architektury.  Miejscowości uroku dodaje widoczny przed nami oddzielony kilkusetmetrowym pasem morza malowniczy archipelag niezamieszkałych Wysp Piekielnych –będzie on celem codziennych nurkowych ekspedycji. Bujna śródziemnomorska roślinność, agawy, palmy, mimozy , oleandry  liczne uprawy lawendy, lasy piniowe, sprawiają że wyspa wprost odurza swym zapachem.
Hvar, 21 sierpień, ciepło, flauta.  Współpracująca z nami baza nurkowa położona jest w samym mieście Hvar, w dużym, wygodnym domu z apartamentami, w których się kwaterujemy. Domowa, rodzinna atmosfera, poczęstunek winem  sprawia, że już czujemy się tutaj dobrze. Zakwaterowanie, rozpakowanie, czas na przejrzenie i inspekcję sprzętu. Okazja na zaakcentowanie istotnych elementów programu szkoleniowego. Zajęcia  Advanced angażują uczestników kursu w różnorodne podwodne zadania, które zwiększają ich świadomość ekologiczną jak również ich umiejętności jako nurków. Zapowiada się ciekawy nurkowo tydzień.
Hvar, 21 sierpień, wieczór – wyruszamy  w poszukiwaniu miejsca na dzisiejszą kolację. Idziemy wzdłuż Zatoki Križna Luka, mijamy „pilnujący” zatoki Klasztor Franciszkanów z XV wieku. Obserwujemy jak wieczorem miasto zaczyna tętnić życiem. Ożywiają się restauracje, tawerny przy promenadzie i te ukryte w labiryncie wielu krętych uliczek często kończących się  schodami. W powietrzu unosi się zapachy świeżo smażonych ryb, owoców morza i innych potraw. Siadamy w jednym z licznych lokali przy kielichu dobrego miejscowego wina. W Bounty Rest podobno są najlepsze kalmary.  Przed nami widok na piękny i największy w Dalmacji rynek, zamknięty  przez katedra św. Stefana z jednej a Pałac Biskupi z drugiej strony. Po obfitym posiłku z niedokończonym winem zmieniamy miejsce by posiedzieć na kultowym murku zamykającym rynek od strony Zatoki Križna Luka. Sam Hvar dzięki gotyckim pałacom i marmurowym alejkom kojarzy sie wielu z Wenecją. Jest to piękne, nastrojowe miejsce a samo miasto potrafi urzec każdego.
Hvar, 22 sierpień, ranek – pierwszy dzień nurkowy. Miejsca nurkowe wokół Hvaru położone są głównie w rejonie archipelagu Wysp Piekielnych oraz wzdłuż skalistego wybrzeża wyspy. Nurkowania tutaj to niezwykle atrakcyjna przygoda. Odbywają się one przy ścianach, wąwozach, iglicach skalnych, wewnątrz podwodnych tuneli i jaskiń. Czas dopłynięcia łodzią do najlepszych miejsc nurkowych nie przekracza 15 – 30 minut. Popularność nurkowania z łodzi ma wiele praktycznych powodów, ale w równie dobrze można po prostu powiedzieć że, jest to atrakcyjne i łatwiejsze. Unikasz przepływania przez fale przyboju, brodzenia z brzegu i uciążliwego noszenia sprzętu z i do samochodu. Podczas nurkowania z łodzi gdy warunki nie są zbyt ciekawe, zawsze istnieje możliwość przepłynięcia w inne miejsce. Wypływamy nasza łodzią na wspomniane już bezludne wysepki Pakleni Otoci. Mimo, że dwie pierwsze z nich Jerolim i Stipanska przeznaczone są wyłącznie dla naturystów, a położona nieco dalej Palmiżana posiada wydzieloną strefę naturystyczną my spokojnie znajdujemy miejsce niedaleko brzegu na zatrzymanie oraz wykonanie nurkowań sprawdzających i adaptujących. Jest to prowadzona przez przewodnika podwodna wycieczka która ma na celu:
– przypomnienia i wprowadzenia w nurkowanie osób, które przez dłuższy czas nie nurkowały
– przedstawienie lokalnych miejsc i warunków nurkowych tym, którzy nie nurkowali w tym akwenie.
Jednak główny nacisk podczas nurkowań kładziemy na odpowiednie wyważenie się i umiejętność kontroli pływalności. Podczas tych nurkowań mamy czas  by przećwiczyć te umiejętności do stopnia, który pozwoli na spokojne planowanie następnych dni. Sprawdzamy i doskonalimy – oczyszczanie maski, sygnalizację itd. W przerwie miedzy nurkowaniami nasz sternik gości nas obfitym ciepłym posiłkiem – tak będzie każdego dnia. W drugim nurkowaniu koncentrujemy się na ćwiczeniach nawigacyjnych. Nawigacja podwodna jest ważna dla każdego typu nurkowania, ale dla niektórych jego typów jest wręcz nieodzowna. Na przykład, łatwiej ulec dezorientacji w mętnej wodzie podczas nocnego nurkowania; prościej natomiast jest znaleźć zagubione przedmioty podczas nurkowania typu poszukiwanie i odzyskiwanie, kiedy wiesz dokładnie, w których miejscach już szukałeś, a w których jeszcze nie. Opanowanie umiejętności  powoduje: zmniejszanie irytacji i niepokoju, uniknięcie długiego pływania po powierzchni, zwiększenie efektywności planowania nurkowań, unikanie rozdzielenia z partnerem, oszczędność powietrza.
Hvar, 22 sierpień, wieczór – MiejscowośćHvar okalają biegnące ku górze mury obronne wzniesionej przez Hiszpanów w XVI wieku twierdzy. Wieczorny spacer po twierdzy kończymy spektaklem w  centrum, gdzie znajduje się Arsenał z najstarszym w Europie teatrem.
Hvar, 23 sierpnia, ciepły poranek. Miejsce nurkowe: Vela Garška. Czas płynięcia 20 min. Efektowna pionowa ściana zdecydowanie opadająca z głębokości około 6 m do 35 m przy zachodnim narożniku zatoki Vela Garška. Na głazach porośniętych żółtymi polipami korali, beżowymi gorgoniami i  kolorowymi gąbkami spotykamy często  ślimaki nagoskrzelne i przyczajone skorpeny. Ścianę porastają kolonie gąbek, mszywiołów i koralowców. Kilkadziesiąt metrów od ujścia zatoki, na głębokości 6 m, trafiamy na duże, owalne okno groty prowadzące do 20 metrowego korytarza zakręcającego w połowie długości pod kątem prostym. Na dnie groty w obrębie światła dziennego żyją duże jaskrawo ubarwione nieznacznie wydłużone, pokryte dużymi  łuskami, beryksokształtne szorstniki (holocentridae).Max głębokość podczas tego nurkowania 35 m.
Hvar, 24 sierpnia, jak zwykle ciepło. Miejsce nurkowe: Petrov Bok, dziś nurkowanie głębokie do AOWD – „Schodzenie w dół” to atrakcyjność, podekscytowanie i tajemniczość. Początkujący, którzy nurkują do głębokości 18 metrów chcą wiedzieć jak to jest tam w dole. Bardziej doświadczeni nurkowie, którzy byli trochę głębiej dyskutują w podnieceniu. Natomiast ci, którzy są wykwalifikowani do osiągnięcia 40 metrów – największej zalecanej głębokości dla nurkowania rekreacyjnego – także pokazują entuzjazm, ale ograniczony przez respekt i szacunek do poważniejszej natury nurkowania głębokiego. Czas dopłynięcia 35 min. Płytka i malownicza zatoczka. Porośnięte trawą dno opada zwężającym się, piaszczystym kanionem do głębokości 40 m. Piękne sąsiednie ściany na większej głębokości porośnięte są grupami należących do grupy koralowców ośmiopromiennych żółtych gorgonii, płycej natomiast gęstym dywanem alg, na których rozwijają się kolonie bezkręgowych szklistych osłonic. Na głębokości do 35 m , w otworach skalnych żyją langusty i kraby. Max głębokość naszego nurkowania 30 m. Po przerwie na wyśmienity posiłek i odpoczynek po nim, powrót i nurkowanie –  Moci Guzica. Czas płynięcia ok 20 min. Cypel leżący przy niewielkiej zatoce Zaglav koło wyspy Glavica, w archipelagu Pakleni Otoci. Usiany progami i niewielkimi skałkami. Dno stopniowo przechodzące w piękną ścianę o długości około 100 metrów i opadające do głębokości ponad 40 metrów. Miejsce idealne też do nurkowań przyrodniczych. Ścianę porastają duże ilości kolorowych gąbek i gorgonii. Zachodni koniec wyspy wieńczy duży, przewieszony filar skalny przechodzący dalej w charakterystyczny podwodny żleb. Głębokość nurkowania 30 m. Wrócimy tu dziś wieczorem na nurkowanie nocne. Podczas nocnego nurkowania będzie szansa stwierdzić, że nasze znajome miejsce nurkowe, okaże się jakby całkiem inne. Zanurzając się w wodzie podczas ciemności nocy na początku poczujemy niepokój, jednak później to nie do końca miłe uczucie zastąpione zostanie przez ciekawość i podniecenie nurkowaniem. Nurkując nocą, jest też szansa zaobserwować jak miękkie korale żywią się mikroskopijnym planktonem, draperzniki polujące na morskie bezkręgowce i mniejsze ryby. Będzie to wstęp do nowej podwodnej przygody ze specyficznymi wymaganiami wobec nurków i sprzętu. Nurkowanie zapowiada się cudownie, ma wiać Burin – wiatr wiejący nocą z północy lub północnego-wschodu, wróżący stabilną pogodę. 
Hvar 25 sierpnia, poranny upały łagodzi wiatr Maestral. Wieje z północnego zachodu. Oprócz maestrala w Chorwacji wieją inne wiatry, najczęściej: wspomniany Burin, następnie Bora  – północno-wschodni. Wieje z gór w kierunku morza. Jest porywisty i suchy. Bora przynosi niezwykłą przejrzystość powietrza, ale też wysokie fale, dlatego po kilku dniach wiania bory warunki nurkowe sa trudne. Tramontana jest wiatrem podobnym, lecz wilgotniejszym. Jugo to wiatr z południa, znad Afryki. Jest ciepły i bardzo wilgotny. Na morzu tworzy długie fale, zazwyczaj przynosi opady deszczu. To nieprzyjazny wiatr dla sterników. Gdy jest Jugo wielu ludzi czuje rozdrażnienie..
Dzisiejszy maestral zapowiada miły dzień.Płyniemy na Czerwone ściany. Miejsce otoczone przez niezwykle interesujące formy skalne z urokliwą rzeźbą. Idealne miejsce na nurkowanie ze  specjalizacją nurkową, która jest wszechstronna tzn. podwodną fotografią. Właśnie fotografia podwodna zajęciem, które idealnie pasuje do wszystkich innych specjalizacji i które pozwala płetwonurkowi podzielić się swoimi wrażeniami i obserwacjami z tymi, którzy nie nurkują. Na nurkowaniu spotykamy przedstawicieli większości śródziemnomorskich zwierząt morskich poczynając od gąbek, koralowców, ślimaków, skorupiaków, szkarłupni a na wielu gatunkach ryb kończąc. Staramy się utrwalić te widoki zapamiętując je na karcie SD aparatu. Jeszcze nie tak dawno temu, podwodna fotografia była uważana za trudną umiejętność zarezerwowaną dla osób cierpliwych, z dogłębną wiedzą fotograficzną i z ogromnymi ilościami pieniędzy, które mogły być zainwestowane w skomplikowany oraz wyszukany sprzęt. Dzisiaj jednak fotografia podwodna jest w zasięgu ręki każdego nurka, który się nią zainteresuje. Współczesne aparaty fotograficzne są bardziej dostępne i wyposażone w technologie, pozwalające na wykonanie ostrych, dobrze skomponowanych zdjęć w bardzo prosty sposób. Jednym z podstawowych problemów dla fotografujących pod wodą jest po pierwsze korozja sprzętu fotograficznego, a po drugie cząsteczki zawiesiny unoszącej się w wodzie. Jak sobie z tym radzić omówiliśmy w części teoretycznej, jeszcze w kraju. Czas płynięcia 40 min. Nurkowanie rozpoczyna się przy cyplu przy małej zatoczce i wypłaceniu. Na płytkiej skale w słońcu wygrzewają się ławice złotawych salp. Zanurzamy się dalej przy ścianie opadającej do głębokości ponad 40m. My płyniemy na głębokości 30m pomaga nam w tym lekki prąd, którego obecność zapewnia obfitość pokarmu i dobre warunki rozwoju dla występujących tu organizmów. Ścianę porastają rozległe kolonie żółtego koralowca, rozrośnięte gąbki i żółte gorgonie. W toni unoszą się ławice chromisów, amarel i srebrzyście ubarwione z czarną plamą w jasnej obwódce na trzonie ogonowym oblady (oblada melanura). Ściana przechodzi w stromy stok, wzdłuż którego płyniemy w słabnącym prądzie, mijając wcinające się w brzeg niewielkie zatoki i po ok. 10-15 minutach dopływamy do Czerwonych Ścian, głęboko wciętej wąskiej zatoczki, nad którą dominują potężne rdzawo-czerwone skały. Nad dnem skalistym na łąkach glonorostów lub traw morskich między kamieniami na płyciznach można wypatrzyć ciekawskie ośmiornice i ukwiały. Na wydzielonym terytorium żyje też samotnie, Strzępiel pisarz (Serranus scriba)który broni swego terytorium przed innymi osobnikami tego samego gatunku. U podstawy skał, na głębokości od 5 do 1 metra pełno jest pęknięć i jam, do których można wpłynąć oglądając zamieszkujące je skorpeny i kraby. Jedno z najładniejszych miejsc przy ścianach ciągnących się na zachodniej stronie wyspy. Obojętnie jednak czy nurkujesz w tak uroczym i fotogenicznym miejscu czy też przyjdzie ci nurkować pod lodem, na wysokości czy we wrakach, pamiętaj, weź aparat, zawsze będzie coś ciekawego do zobaczenia, a tym samym do sfotografowania.
Hvar 26 sierpnia, miejsce nurkowe: Je’Kamen, pogodnie Czas płynięcia 35 min. Jedno z najbardziej urokliwych miejsc w okolicach Hvaru. W mikroskopijnej zatoczce, wystająca zaledwie 2 m nad powierzchnię wody, położona tuż przy samym brzegu skałka jest wierzchołkiem podwodnej smukłej formacji opadającej w postaci kolumny do głębokości 44 metrów. Do głębokości 2 – 3 m można ją opłynąć, ale poniżej przyrasta do ściany by na głębokości 35 – 40 m połączyć się z nią całkowicie. Miejsce to obfituje w bogactwo podwodnego życia. Na pierwszych 10 m pod powierzchnią spotykamy niewielkie, fioletowe, żółte lub białe ślimaki nagoskrzelne, żerujące i składających jajeczka na drobnych, mających kilka milimetrów długości lub  średnicy kolonijnych stułbiopławach porastających ścianę. Silnie podziurawiona skała do 15 m głębokości zapewnia schronienie małym murenom i skorpenom oraz ślizgom (Blennius ocellaris) z grzbietem i bokami brązowo lub szarozielonymi. Poniżej 20 metra rozciąga się świat gąbek i gorgonii, na których zawieszone są jaja rekinków psich, a 10 m głębiej prawie z każdego otworu w skale wystają czułki langusty. Prawdziwą niespodziankę kryje Je’ Kamen
w swoim wnętrzu. Na głębokości około 16 m , od strony Hvaru znajduje się dosyć wąskie, pionowe wejście do pieczary stanowiącej wnętrze baszty. Kilka metrów dalej korytarz poszerza się i skręca w lewo. Wpływamy do wysokiej komory, sięgającej prawie do wierzchołka Je’Kamena i opadającej w dół do głębokości około 30 m, płyniemy dalej do szerokiego wylotu odznaczającego się intensywnym błękitem od ciemnych ścian. Do wnętrze przez otwory znajdujące się w suficie oraz przez poświatę otworu wejściowego i wyjściowego wpada wystarczająca ilość światła. Jednak urok i piękno tego miejsca wzrasta po „odpaleniu”  latarek trzymanych w ręku. Bogactwo szaty porostowej: koralowców, gąbek, mszywiołów, osłonic pozostawia niezapomniane wrażenia. Dodatkowo spotykane również często raki łopaciarze oraz langusty wędrujące w ciemności po ścianach komnaty pozostawiają  nie znajdujących sobie równych doznań. Miejsce to wymaga poruszania się bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić organizmów porastających ściany. Ostrożna  charakterystyczna dla nurków jaskiniowych praca płetw – modyfikowana żabka – a przynajmniej jej próba. Taki ruch pletw nie powoduje tez podniesienia zawiesiny i spadku przejrzystości dla kolejnych przepływających nurków. Nie jest to jednak jeszcze perfekcyjnie przez wszystkich opanowana sztuka wiec następne grupy maja już gorsza przejrzystość. Jeden z uczestników ‘zrzucając winę’ tego na maskę zaczyna przy niej manipulować! Przerywa masek od maski. Próba jej naprawienia jest nieskuteczna. Mimo pewnego zamieszania i ciasności miejsca prowadzący przewodnik interweniuje skutecznie dając wyciągniętą z kieszeni skafandra zapasową maskę. Ćwiczenia przypominające z dnia pierwszego dały tę pewność i umiejętność ,że to streso i panikotwórcze zdarzenie skończyło się bez złych konsekwencji. Było to jednak jedyne utrudnienie występujące podczas tego nurkowania. Miejsce to jest idealne  dla podsumowania szkolenia poziomu Advanced Scuba Diver. Max głębokość 40m, dla nas 30m.
Hvar 27 sierpnia wieczór: PARTY TIME !!!, FEEEEST  impreza podsumowująca, fiesta, tańce, hulanki i swawole… Program szkolenia reakcyjnego nurkowania zakończony. Bar muzyczny  Nautika. Miła muzyka i drinki z wszystkich stron świata. Towarzystwo również językowo bardzo urozmaicone. Istna Wieża Babel – pełna życzliwości, radości, uśmiechu i zabawy. Wieczór jednak dla bardziej zawansowanych nurków kończy się wcześniej, na jutro planujemy coś ekstra nurkowego – jednak nieosiągalnego dla wszystkich członków naszej wyprawy.
Hvar 27 sierpnia, jak zwykle pięknie. Po około 55 min płynięcia mijając  Vodniak, ostatnią z wysp w archipelagu Wysp Piekielnych dopływamy do kultowej destynacji w rejonie Hvaru. Podwodna iglica – strzelista skała wyrastająca z piaszczystego dna na głębokości 55-60 m i kończąca się lekko nachylonym płaskim wierzchołkiem na głębokości 11 m. „Campanella” – dzwonnica (wł) nazwa oddająca charakter i specyfikę tego miejsca. Prądy, często występujące na Campanelli, tradycyjnie komplikują  nam nurkowanie. Jednak po zanurzeniu wzdłuż liny opustowej na wierzchołek iglicy są już  słabo wyczuwalne. W tej morskiej oazie, na niewielkiej przestrzeni możemy zobaczyć  prawdziwe bogactwo życia. Czerwone gorgonie (paramuricea clavata) porastające gęsto wszystkie ściany Campanelli od głębokości około 17m, dają schronienie krabom, skorpenom, osiadłym i wolno żyjącym wieloszczetom, osłonicom i ukwiałom.
Od strony północnej Campanella sąsiaduje z mała Campanella, której szczyt znajduje się na głębokości 28 m a od większej imienniczki oddziela ją wąwóz na głębokości 40 m. Okrążając główną cześć dopływamy na głębokości 31 m do otworu 4-metrowej średnicy i długości kilku metrów, który znajduje się w opadający z wierzchołka w filarze.
Hvar 27 sierpnia, wieczór pożegnalny z Hvarem,  bar KiWA . Kolorowa dyskoteka pełna różnojęzycznej wymiany wykrzykiwanych myśli czy haseł. Muzyka wpadająca do ucha i nastrajająca pozytywnie i romantycznie. Wewnętrzny gorąc serc i ciał w połączeniu z tańcami i szwankującą wentylacją podnosi jeszcze temperaturę. Na zewnątrz jednak przyjemny chłód zapewnia maestral. Ze względu na regularność i przyjemny chłód, maestral wpłynął na układ ulic w antycznych miastach Dalmacji. Zazwyczaj przebiegają one wzdłuż jego kierunku, aby świeża bryza mogła oczyścić powietrze w mieście i przynieść ukojenie mieszkańcom latem, w godzinach popołudniowych. Tak jest i tutaj.  
Hvar 28 sierpnia, wczesny ranek, wieje Yugo. Jeżeli wiatr ten wieje ze znaczną siłą przed 2-3 dni, po nim (czyli po przejściu niżu) nadchodzi bura lub tramontana. My nie przejmując się zmianą pogody – wracamy. Wczesna pobudka, przejazd na prom, Split, na autostradę, mijamy Sibenik – miasto portowe odległe o 25 km od Murteru. Nie mamy czasu by  podziwiać – port, targ czy starówkę. Podobno warto zobaczyć panoramę miasta, która rozciąga się z górującej nad nim twierdzy. Dalej autostradą, kierunek Zagrzeb. Na posiłek zatrzymujemy się przy zjeździe na Wodospady rzeki KRKA. Zajadamy pyszną suszoną szynkę pršut. Chorwaci zawdzięczają ją podobno wiatrowi Bora. Dlaczego? Może następnym razem „rozkigujemy” i ten temat. Po posiłku czas na zwiedzanie. Krka – Park Narodowy o powierzchni 109 km2 utworzony w 1985 r. Obejmuje dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven aż do Sibenika. Główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów o łącznej wysokości ponad 45 m. W północnej części parku wyrasta z wody wysepka Visovac z klasztorem Franciszkanów, a w południowej rozlewa się szeroko Prokljansko jezioro.
Plitwice, 28 sierpnia, wieczór. Odpoczywamy w miejscowym motelu – jutro dzień zaczynamy od turystyki pieszej.
Plitwice 29 sierpień, lekko wieje, słoneczko gdzieś schowane za chmurami.Dobra pogoda na spacer a jest gdzie ! Park Narodowy Plitvickie Jeziora od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO i wart jest odwiedzenia ze względu na unikatowe walory przyrodnicze. Wody rzeki Korany powodując erozję wapiennych skał utworzyły w naturalny sposób zespół wielu połączonych jezior z których każde znajduje się na innym poziomie. Niezliczone kaskady krystalicznie czystej wody tworzą przepiękne widoki. Wapienne osady na dnie jezior nadają wodzie błękitny odcień, a pływające ryby wydają się być zawieszone w niewidocznej cieczy. Dwieście hektarów jezior znajduje się w otoczeniu lasów o charakterze pierwotnej puszczy. Poruszanie się po tym „raju na ziemi” możliwe jest dzięki drewnianym kładkom, które pozwalają na stąpanie nad przepływającymi wodami. Cały kompleks posiada oznaczone szlaki, które w większości przemierza się pieszo, ale niektóre odcinki trzeba pokonać statkiem, czy też nietypowym pojazdem terenowym z dwoma przyczepami. Po czterogodzinnej wycieczce pełni wrażeń zaczynamy ostatnia fazę naszej peregrynacji. Przez Słowenię, Austrię, Czechy do kraju.
Wrocław, 30 sierpnia, Złota Polska przedwczesna jesień, wyciągamy polary, zakładamy skarpety, czapki. Sandały do torby… i tak już zostanie do następnej wyprawy. Oglądając w domowych pieleszach zdjęcia będziemy planować kolejne wyjazdy. Oby jak najszybciej…
RMH

author-avatar

Więcej o Romek Hłobaż

instruktor nurkowania rekreacyjnego oraz technicznego wielu federacji. Wydał ponad 2000 certyfikatów, wyszkolił 59 instruktorów oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej" Odbył w swojej karierze ponad 5000 nurkowań na akwenach całego świata. Uczestniczył jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt nie zagłuszony rutyną, głębokość 100 m przekroczył ponad 100 razy, a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu innym nurkom pozwoliła doświadczyć, co oznacza dotknąć głębi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.