Podwodny świat tętni życiem, pulsuje, zadziwia, oszałamia, wprawia w ekstazę. Ci szczęśliwcy, którym los pozwolił na spędzenie chwil w jego wiecznie zmieniającym się wnętrzu, którzy mieli sposobność podziwiać nieskończoną w różnorodności feerię barw i występujących tu form życia oraz Ci, których zauroczył choć jeden raz ten pełen życia inny niż nasz powierzchniowy świat – tym zostanie już na zawsze wspomnienie i tęsknota, by zbliżyć się do niego, by ujrzeć te cuda raz jeszcze. Elementem tego bajkowego świata jest też otoczony złą sławą występujący już od 400 mln lat
Rekin
Mój przyjaciel rekin…
Polowanie
Środowisko wodne nawet dla świetnie przystosowanych do środowiska rekinów, nie ułatwia polowania czy walki. Z tego powodu rekiny najczęściej starają się rozstrzygnąć ją w jednym starciu, w wyniku gwałtownego ataku ostrymi zębami. Większość z nich zatacza przed atakiem charakterystyczne szerokie kręgi wokół swoich ofiar, wyczekując stosownej chwili do ataku. To też czas na pobranie z wody dodatkowej ilości tlenu, która pozwoli na zwiększony wysiłek podczas polowania. Inne gatunki rekinów, np. żarłacz biały, przystępują do walki od razu po zauważeniu zdobyczy. Pomimo tego, rzadko w całości zjadają swoje ofiary. Najczęściej oddalają się, by w spokoju przełknąć kęs lub w przypływie wywołanego zapachem krwi szału atakują kolejne stworzenie, które zobaczą na swej drodze. Ponieważ woń krwi z ranionych ofiar łatwo się roznosi, w okolicy szybko może zaroić się od innych rekinów. Polowanie znacznie ułatwiają rekinom, umiejscowione na ich pyskach, najbardziej czułe w całym zwierzęcym świecie elektroreceptory. Dzięki nim potrafią one wykryć impuls elektryczny nawet pojedynczego nerwu. Są też szczególnie wyczulone na smak krwi i mają świetny węch.
Polowanie 2
Lecimy do założonego w roku 1652 przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską, słynnego nie tylko z powodu pierwszego w świecie przeszczepu serca (3 grudnia 1967 w klinice Grooteschuur - dokonał tego kardiochirurg dr Christiaan Barnard), miasta w pobliżu otoczonego złą sławą Przylądka Sztormów - KAPSZTADU. Na początku XIX wieku, w roku 1806 Kapsztad został zdobyty przez Brytyjczyków. W późniejszym okresie port był ważnym miejscem tranzytowym i strategicznym. Również w czasie wojny burskiej w latach 1899-1902 spełniał zadanie bazy wojsk brytyjskich. Status ten utrzymał także w latach późniejszych.
Nasz wyprawa to, poza lądowym planem zobaczenia w naturze wielkiej Piątki - lwa, bawołu, słonia, nosorożca i leoparda, cel nurkowy - nurkowania z rekinami. Rano po śniadaniu kilkunastominutowa podróż łodzią po Oceanie Indyjskim, na spotkanie rekinów. Nurkowania odbywają się 12 km od brzegu, w okolicy dwóch wysp. Oddzielone są od siebie płytkim i wąskim naturalnym kanałem. Jedna z nich – wyspa DYER – znana jest jako jedno z najlepszych miejsc w świecie do oglądania GREAT WHITE SHARKS czyli ŻARŁACZY BIAŁYCH. DYER to jednak nurkowanie z rekinami w klatkach, a nie na takie nurkowanie tu przylecieliśmy.
Historia
Historia
- żarłacz biały (Carcharodon carcharias),
- żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier),
- żarłacz tępogłowy (Carcharhinus leucas),
- tawrosz piaskowy (Carcharias taurus),
- żarłacz czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus),
- żarłacz miedziany (Carcharhinus brachyurus),
- Carcharhinus brevipinna,
- żarłacz błękitny (Prionace glauca),
- żarłacz czarnopłetwy (Carcharhinus melanopterus),
- rekin wąsaty (Ginglymostoma cirratum).
- Jeden atak i ucieczka. Rekin po pierwszym ugryzieniu przerywa atak, zdarza się to zwykle w przypadku mniej agresywnej grupy rekinów, głównie na płytkich wodach. Nie jest jasne, czy takie zachowanie jest skutkiem tego, że ludzkie mięso nie smakuje lub nie zawiera dostatecznie dużo tłuszczu, bądź też rekin czeka aż ofiara się wykrwawi. Daje to oczywiście czas, aby uciec z wody i szukać pomocy. Wśród teorii, wyjaśniających tego typu ataki, jedna z popularniejszych mówi, iż rekiny mylą ludzi z fokami. Mogłoby to wyjaśnić stosunkowo częste ataki na surfujące osoby.
- Uderzenie i ugryzienie – rekin przed atakiem krąży wokół ofiary i uderza ją pyskiem, zanim nastąpi pierwsze ugryzienie.
- Znienacka – atakują znienacka.
- 10 osób wskutek wypadków z rekinami
- 50 osób po spotkaniu z hipopotamem
- 150 osób po uderzeniu przez spadający z drzewa orzech kokosowy
- 2000 osób w katastrofach lotniczych
- 40 000 osób przez ukąszenie węża
- 410 000 osób przez utonięcie
- 1,2 mln osób w wypadkach drogowych
- 2,1 mln osób jako ofiary malarii
- 5 mln osób z powodu chorób wywołanych przez palenie