Relacje z wyjazdów

Scubapro Galileo HUD – Dive Tec

Głębia… ostateczna granica. Oto podróż grupy nurków MDT. Ich obecna misja, to badanie nowych rozwiązań, poszukiwanie nowych doznań i testowanie nowych cywilizacyjnych gadgetów, tak aby śmiało dotrzeć tam gdzie nie dociera każdy człowiek! I powrócić z każdej misji bezpiecznie.

Nie dawno temu w niezbyt dalekiej destynacji grupa nurków postanowiła wykonać szereg nurkowań związanych z realizacja wymogów kursu nurkowego.  Była to też wspaniała okazja odbyć wymagania stażowe kandydata na instruktora technicznego. Nowy komputer Scubapro Galileo HUD towarzyszył im w realizacji tej misji.

GALILEO HUD

Kilka dni wcześniej

Białe linie wyznaczające pasy startowe zostały z tyłu. Silniki pracując na wysokich obrotach wznoszą samolot oddalając się od lotniska. Słychać charakterystyczny trzask zamykającego się podwozia. Pilot położył maszynę w lekki skręt w kierunku północno/zachodnim. Najpopularniejszym na świecie wąskokadłubowym samolot pasażerski, Boeing 737 grupa opuszcza Polskę. Dominujące tematy części pasażerów to podwodna przygoda na rafach koralowych z rybami, krabami, koralami i różnego rodzaju roślinnością. Podczas osiągania wysokości przelotowej samolot zwraca się na południe, przebijając się przez chmury by po 4 i ½ godzinnym locie dotrzeć do jednego z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie – Morza Czerwonego. Nazwa morza wywodzi się od zabarwienia wód, spowodowanego okresowym, masowym pojawianiem się glonów (Trichodesmium erythraeum) zawierających czerwony pigment.... Podchodząc do lądowania na lotnisku Sharm el Sheik patrząc w okna można zaobserwować ponad końcami skrzydeł lekko zamglony poszarpany nagi masyw górski. Ten szaroczerwony granit to fragment skał z biblijną górą Synaj, gdzie, według Starego Testamentu, Bóg Jahwe przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań. Maszyna prowadzona doświadczoną ręka pilota majestatycznie usiadła na pasie lotniska. Poprzez otwarte drzwi uderza wilgotne gorące powietrze i widok na cieśninę Tirańską. Błękitne wody Zatoki Akaba marszczą się pomiędzy Arabią Saudyjską a wczasowiskami położonymi na wschodnim brzegu egipskiego półwyspu Synaj. Ten pustynny klin stał się mekką kochających przyjemność turystów i nurków. Jeszcze godzinna podróż do leżącego nad brzegiem Zatoki Akaba Dahabu.

Dziennik wyprawy, dzień pierwszy:

Pierwsze nurkowanie to tradycyjne przypomnienie ogólnych zasad bezpiecznego nurkowania i zaprezentowanie kilku podstawowych umiejętności pod wodą. W zależności od doświadczenia i grupy szkoleniowej zakres ćwiczeń wygląda różnie, a wszelkie braki zostaną przypomniane i przećwiczone. Chcą nurkować bez stresu co pozwoli zużywać mniej powietrza a zarazem czerpać więcej przyjemności z bycia pod wodą. Widoczność w morzu osiąga 30 m. Miejsce tuż obok bazy - łatwe wejście, idealne dla ćwiczeń. Łagodny Piaszczysty obrośnięty spadzisty stok z mnóstwem skalistych tworów, opada szybko - to miejsce zwane Latarnią Morską - El Fanar inaczej LIGHTHOUSE REEF. Płytko rozlokowane struktury koralowe są naturalnym środowiskiem dla rzeszy ryb i organizmów żyjących na dnie. Połacie trawy morskiej występującej między 0.5 a 40 m. głębokości są siedliskiem rozmaitych jeżowców i bezkręgowców.

Foto: Konrad Baar

Częstym gościem jest ukazujący się całym swoim dostojeństwem pławikonik zwany popularnie konikiem morskimi (Syngnathidae), wyróżniający się charakterystycznym, przypominającym konika szachowego, kształtem ciała. Te niezwykłe ryby najczęściej przebywają wśród wysokiej roślinności, korzeni lub formacji koralowców, gdzie w razie niebezpieczeństwa mogą ukryć się przed napastnikiem.

Spotkanie ze ślimakiem nagoskrzelnym (Opisthobranchia) nie jest rzadkością. To jednak żadna niespodzianka przy ponad 118 gatunków i 161 rodzajów ryb, 130 typów twardych i miękkich korali czy licznych mięczaków, szkarłupni, wodorostów i skorupiaków występujących w okolicy.
Całkowita nowością jest użyty przez nurków innowacyjny i całkowicie unikalny komputer nurkowy ze zintegrowanym pomiarem zużyciem powietrza. Ten, zaawansowany technologicznie komputer oferuje ekran typu heads-up, montowany na masce nurkowej. W trybie nurkowania, kiedy osiągnie głębokość 0,8 m lub więcej uruchamia się ekran i monitoruje głębokość, czas, temperaturę oraz czujniki bezprzewodowe. Wykonywane są obliczenia związane z saturacja gazów inertnych.

Foto: Jacek Spychalski

System Head-Up Display - terminem HUD określa się często dane wyświetlane na ekranach. Tutaj podobne do wyświetlaczy na hełmowych – w których powierzchnia z wyświetlanymi informacjami przemieszcza się wraz z głową obserwatora. Systemy tego typu ma postać okularu na jedno oko, zamocowanego do maski i dostarczające wszelkich informacji. Dotychczas stosowane głównie w nowoczesnych wojskowych systemach naprowadzania uzbrojenia rakietowego i strzeleckiego przez pilotów samolotów i śmigłowców. Rodzaj informacji prezentowanych na wyświetlaczu może być dowolny i zależy tylko od obsługującego go systemu elektronicznego. W samolotach jest to najczęściej obraz sztucznego horyzontu, danych o prędkości i wysokości lotu oraz kompasu. Obecnie prowadzone są także eksperymenty z systemami HUD wyświetlającymi dane przy pomocy lasera o bardzo niskiej mocy, bezpośrednio na siatkówce oka.
Kolejna innowacja to zastosowany wyświetlacz micro LED. Jego wyróżnikiem jest fakt, że każdy pojedynczy subpiksel emituje światło, dokładnie tak samo jak w przypadku matryc OLED. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie głębokich czerni oraz wysokiego kontrastu. W porównaniu do nich, LCD wypadają blado i w dodatku wymagają dodatkowego podświetlenia. Poszczególne komponenty micro LED wyróżniają się niezwykle małymi wymiarami. Najlepszym dowodem na to jest ich wielkość, wynosząca mniej niż 100 µm, czyli pozostają mniejsze od ludzkiego włosa. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że micro LED polega na zminiaturyzowaniu LED-ów i umieszczeniu ich w matrycy.

Zastosowana technologia HUD jest przeznaczona do zamontowania na masce do nurkowania w bardzo bliskim sąsiedztwie ludzkiego oka. W związku z tym, że ekran mikro OLED w HUD znajduje się znacznie bliżej niż 20 cm od oka zastosowano specjalnie opracowaną optykę z wieloma soczewkami tworzą obraz ekranu mikro OLED w wirtualnej odległości około 1m. co ułatwia nurkom monitorowanie danych nurkowania bez utraty kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Ekran HUD znajduje się tuż ponad prawym okiem nurka. Dzięki temu przez cały czas oko zachowuje niemal niezakłócone pole widzenia, a dostęp do danych nurkowych uzyskuje spoglądając w górę.

Nowym przydatnym narzędziem jest użyty moduł GPS który ułatwia nawigowanie po powierzchni. Jednak obecne oprogramowanie GPS jest dość ubogie. Umożliwia jednak przy znajomości pozycji znalezienie miejsca np. oczekiwanego zanurzenia. Pewno inżynierowie Scubapro pracują nad ubogaceniem tej opcji o funkcje użyteczne w nawigacji i ją ułatwiające.

Dziennik wyprawy, dzień drugi:

Nadszedł też czas na posiłek. Zasiadłszy miedzy satynowe i płócienne pufy w trakcie wyboru dań zaczęto rozmowy. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły, że już egipscy budowniczowie piramid w Gizie jedli chleb, cebulę i pili piwo. Wybór był trudny, bo kuchnia egipska licząc sobie ponad 4 tysiące lat reprezentuje kuchnię arabską z którą przenikają się smaki będące połączeniem kulinarnej tradycji Arabów z wpływami kuchni śródziemnomorskiej, bliskowschodniej i północnoafrykańskiej. Do tego przebogata oferta ciast, syropów, słodkości. Arabskie noce, nad brzegiem Morza Czerwonego są duszne, lepkie, męczące. Nad wodą stale wisi mgiełka tworząca się wskutek kondensacji pary wodnej na pyle nawiewanym z pustyń, wilgotność prawie stuprocentowa oraz wysoka temperatura. Romantyka Bliskiego Wschodu, specyficzny ‘aromat’ Dahabu towarzyszą podczas oczekiwań na chłodniejszą bryzę od morza. Nocne rozmowy o historii nurkowania wypełniają czas. Ozdoby wykonane z macicy perłowej pochodzące sprzed kilku tysięcy lat są między innymi dowodami na to, że nurkowanie towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W starożytnej Grecji nurkowano z zatrzymanym oddechem dla zdobycia gąbek a nawet przeprowadzano pierwsze operacje natury wojskowej. Np. Scyllis 500 r pne. odciął nocą z kotwic okręty perskiego króla Xerxesa używając wydrążonej trzciny jako fajki – to prekursor dzisiejszych freediverów. (sic! Scubapro Galileo HUD - dostępny tryb nurkowania Apnea) Nieodparte pragnienie pozostania pod wodą dłużej, obserwacji podwodnego świata, naprawy bądź niszczenia okrętów doprowadziło do rozwoju nurkowania i prób rozwiązania takich problemów jak ograniczone możliwości oddychania przez opory oddechowe czy zatrucia CO2 przy oddychaniu z worka zawierającego powietrze i wciągniętego pod wodę. Współcześni tę pasję przygody i odkrywania ciągle rozwijają.

Współczesność to też wrażenia z używania Galileo HUB. Przed nurkowaniem lub po nim, lub kiedy nie potrzebujesz stałego dostępu do danych nurkowania, Galileo HUD oferuje wygodną funkcję (jak w wojskowych goglach noktowizyjnych) – możliwość „odwinięcia” urządzenia do góry. Kiedy ponownie zechcesz monitorować dane nurkowania, wystarczy ponownie „przekręcić” wyświetlacz do pozycji umożliwiającej odczyt – śledzenie parametrów nurkowania. Galileo HUD jest kompatybilny z wieloma różnymi modelami masek SCUBAPRO. HUD Galileo wyposażony jest w pokrętło, które pozwala na łatwy, intuicyjny dostęp i sterowanie funkcjami HUD jedną ręką. Obsługa polega na przekręcaniu pokrętła w górę i w dół w celu nawigowania po menu oraz zmiany ustawień. „Naciśnięcie i puszczenie” pokrętła powoduje włączenie HUD, przejście do menu głównego, wejście do podmenu, wybór funkcji i zapisanie ustawień. „Naciśnięcie i przytrzymanie” umożliwia powrót do poprzedniego menu lub widoku ekranu, edycję ustawień, a z ekranu powierzchniowego – wyłączenie HUD. Podczas całego procesu wyświetlane są podpowiedzi, jaki rodzaj „nacisku” jest wymagany do wykonania każdej funkcji. HUD działa z intuicyjnym pokrętłem, które umożliwia dostęp i kontroluj funkcje tylko jedną ręką i bez patrzenia, aby zobaczyć, co ta ręka robi.

Dziennik wyprawy, dzień trzeci:

Wyjazd na południe od Dahab, zlokalizowanych jest tam kilka ciekawych miejsc nurkowych. Celem - CAVES. Piaszczysty stok pod jaskiniami, szybko opadający w głębię. W piaszczystym dnie morskim żyją kolonie węgorzy ogrodowych (Heteroconger hassi). Unoszą swe ciało w górę i w pozycji znaku zapytania falują w rytm przepływających prądów morskich, niczym jakaś grupa w tanecznym układzie. Prądy niosą plankton, którym węgorze się żywią. Pomiędzy nurkowaniami czas na posiłek. Potrawy kuchni egipskiej są sycące i cechuje je prostota oraz oparcie na bogatej różnorodności tutejszych warzyw i przypraw. Podstawowym źródłem białka w kuchni tej dawniej i dzisiaj są rośliny strączkowe takie jak fasola i bób. Starożytni Egipcjanie używali też do wielu potraw czosnku, rzepy i sałaty. Główny posiłek w Egipcie podawany jest po południu i tym razem do wyboru:

- przekąski: np. marynowane warzywa z zimnymi sosami

- zupy: mięsne (lahma), warzywne (chudar) lub rybne (samak)

- główne dania obiadowe: mięso /bez wieprzowiny/, ryby podawane z warzywami i chlebem.

Analiza instrukcji obsługi komputera to kolejne ciekawe informacje. HUD ma 4 tryby pracy:
1. Ładowanie i komunikacja USB, 2. Tryb uśpienia. W tym trybie wyświetlacz jest wyłączony, ale HUD wciąż aktualizuje się desaturacja i monitoruje otoczenie ciśnienie dla zmian wysokości itp. Ten tryb jest aktywowany automatycznie na powierzchni. 3. Tryb powierzchniowy do zmian ustawienia. Interfejs Bluetooth może również być aktywowany w tym trybie. 4.Tryb nurkowy.

Dziennik wyprawy, dzień czwarty:

Przed nimi marzenie wielu nurków, legendarny CANYON. Wejściem na 15 metrach wpływają do sporej jaskini z kominami, załamaniami i kilkoma dalszymi wejściami w jej górnej części oraz z korytarzem dochodzącym do 52 m. Ściany kanionu, ze sklepieniem pełnym jakby szklanych rybek - przeźroczkowatych (ang: Glassfish), opadają powoli wpuszczając przez kilka okien w suficie promienie światła. Wtapiając się w tło koralowców, przy mniejszej ilości światła tylko wytrawny nurek może dojrzeć niektóre okazy życia podwodnego. Żabnice, które są mistrzyniami kamuflażu, mienią się wszystkimi kolorami: bielą, żółcią, czerwienią, zielenią, czernią lub są cętkowane. 

Używanie komputera HUB pozwala koncentrować się na widokach i docenić zalety:

  • Prosty montaż na masce nurkowej do tego neutralna pływalność.
  • Intuicyjne menu i pokrętło/przycisk gwarantują prostą nawigację po systemie komputera.
  • Pełno kolorowy wyświetlacz.
  • Możliwość wyboru z 2 algorytmów dekompresyjnych: Predykcyjny Wielogazowy Bühlmann ZH-L16 ADT MB PMG lub ZH-L16 GF.
  • Algorytm PMG oferuje poziomy mikropęcherzyków i zależne od profilu przystanki pośrednie (PDIS)
  • Dostępne tryby nurkowania: SCUBA, Gauge, Apnea i CCR.
  • Kompatybilny z Trimix i Nitrox, z zaawansowane funkcje CCR.
  • Możliwość ustawienia do 8 gazów w trybie SCUBA, plus 8 do wybrania gazów diluent i 2 set points do nurkowania CCR.
  • Kompatybilny z nadajnikiem SCUBAPRO Smart do monitorowania ciśnienia w butli.
  • Rzeczywisty pozostały czas denny (RBT) w oparciu o wysiłek wyliczony na bazie oddechu.
  • Kompas cyfrowy 3D z pełnym pochyleniem umożliwia zapisanie 3 uprzednio zaprogramowanych kursów.
  • Wbudowany GPS do nawigacji po powierzchni.
  • Maksymalna głębokość pracy: 120m.
  • 2GB pamięci przechowują 10 000 godzin nurkowań.
  • Download danych przez Bluetooth lub kabel USB. Kompatybilny z urządzeniami Apple i Android poprzez LogTRAK.

Dziennik wyprawy, dzień piaty:

Po około 30 minutach jazdy pustynnymi bezdrożami tym razem w kierunku północnym docieramy do Bells & Blue Hole. Wejście przez wąską szczelinę w rafie i możliwość opuszczenia się wąskim kominem daje niezwykłe przeżycia w tym słynnym miejscu - BELLS WALL. Przepiękna ściana z mnóstwem nawisów i jaskiń pełnych barwnych miękkich korali. Między Bells a Blue Hole ściana spada stromo z łatwym wejściem w tylko paru miejscach wybrzeża. Wpływając na głębokości 7 m do BLUE HOLE – słynnej stumetrowej mrocznie rozsławionej przepaści w platformie koralowej spotykamy kolorowego Nemo (Amphiprion). To Błazenek, który żyje tutaj w harmonii z morskimi liliami i anemonami. W zamian za dostarczany im pokarm, ukwiały chronią, aż do wylęgnięcia, jajeczka rybek,które składane są w ich pobliżu. Błazenek jest częstym modelem, idealnie komponującym się do wielu ujęć. Rafa jest schronieniem i źródłem pokarmu dla licznych podwodnych stworzeń, jak np. piękny wieloszczet o kształcie choinki (Spirobranchus giganteus).

Przyjemność nurkowania jest używanie doskonale funkcjonujących narzędzi. Aby włączyć HUD, naciśnij i zwolnij popychacz. Ekran HUD zapewnia wiele informacji.

Lewa strona ekranu:
Czas, Data, Poziom mikropęcherzyków (MB), Gaz
Prawa strona ekranu:
Ciśnienie otoczenia w mbar, Aktualna wysokość npm, Liczba ustawionych gazów, Poziom baterii
Dół ekranu:
Kompas, Status parowania przekaźnika (jeśli aktywny)

Dziennik wyprawy, dzień szósty:

Minął kolejny tydzień nurkowań i pobytu w Dahab tym urokliwym chwytającym za serce miejscu. Użyte nowe urządzenie to też nowa przygoda i nowe doświadczenia. Tworząc Galileo HUD, inżynierowie Scubapro stworzyli dla użytkowników szansę przeżycia niedostępnego dotychczas doświadczenia nurkowego. Niezwykła czytelność ekranu Galileo HUD, pozwala nurkom obserwować zarówno dane nurkowania, jak i podwodne krajobrazy bez konieczności ponownego „regulowania ostrości widzenie”, jest olbrzymim krokiem naprzód w nurkowaniu z komputerem. To bezdotykowe monitorowanie danych docenią fotografowie oraz osoby, które pod wodą zaangażowane są w czynności, które wymagają używania obu rąk, w tym nurków wojskowych i bezpieczeństwa publicznego (służb publicznych).

Ponadto, dzięki temu, że nurkowie nie muszą podnosić ramion ani sięgać po konsolę, aby sprawdzić dane nurkowania, HUD pozwala na utrzymanie bardziej zrelaksowanej i opływowej pozycji podczas poruszania się (nurkowania) w wodzie. Gdy jednak nadejdzie moment, kiedy trzeba zmienić widok wyświetlacza lub dokonać regulacji, obsługa jednym pokrętłem jest dużo łatwiejsza niż konieczność wyszukiwania i obsługiwania wielu przycisków.

Opuszczając Synaj - ziemię pełną obietnic, zostaje w pamięci ta cudowna przyroda oraz tereny pięknych i malowniczych krajobrazów, których jeszcze wiele tajemnic pozostaje nieudokumentowanych. Serca nadal więc trawić będą pragnienia dalszych zmagań z przygodą, ową siłą, która popycha w Nieznane.

Jacek Spychalski Zdjęcia przyrodnicze
Dahab, styczeń 2019
author-avatar

About Romek Hłobaż

instruktor nurkowania rekreacyjnego oraz technicznego wielu federacji. Wydał ponad 2000 certyfikatów, wyszkolił 59 instruktorów oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej" Odbył w swojej karierze ponad 5000 nurkowań na akwenach całego świata. Uczestniczył jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt nie zagłuszony rutyną, głębokość 100 m przekroczył ponad 100 razy, a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu innym nurkom pozwoliła doświadczyć, co oznacza dotknąć głębi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.