Wiedza nurkowa

Syrening

Współczesne syreny to metaforyczne odniesienie do różnych aspektów życia codziennego, które wzbudzają uwagę lub ostrzegają ludzi o zagrożeniach. Termin "syreny" jest często używany w odniesieniu do alarmów, sygnałów ostrzegawczych lub sytuacji, które przyciągają uwagę społeczeństwa.

Marzenie o Syrenie

To mógłby być tekst o syrenie imieniem Alicja, która wyruszyła w podróż poza granice znanego świata. Alicja jest niezwykłą istotą morską, pełną pasji do odkrywania nowych miejsc i poznawania różnorodności oceanu. Jej długie, falujące włosy i błyszczący ogon sprawiały, że była najpiękniejszą z syren. Ale to nie jej wygląd, lecz także ciekawość i odwaga wyróżniają ją spośród innych. Podczas swojej podróży spotka różnorodne istoty morskie - od życzliwych delfinów po tajemnicze stworzenia głębin. Najbardziej fascynujące, są dla niej usłyszane od żeglarzy historie o lądach, których nigdy nie widziała. Największym marzeniem Alicji jest znalezienie miejsca, gdzie mogłaby zjednoczyć świat lądowy i morski, by przynieść pokój i zrozumienie pomiędzy światami.

Ach, „rusałka”! W słowiańskim folklorze rusałka to nimfa wodna, często przedstawiana jako piękna młoda kobieta zamieszkująca rzeki, jeziora lub inne zbiorniki wodne. Te mityczne stworzenia znane są ze swoich czarujących pieśni i czasami uważa się, że wabią ludzi do ich wodnych domów. Historie o rusałkach różnią się w zależności od kultury. Niektóre przedstawiają je jako życzliwe, inne zaś jako złowrogie duchy szukające zemsty za tragiczne przypadłości losu. Ich opowieści są często pełne zarówno piękna, jak i niebezpieczeństwa.

Odpowiednikiem rusałek w innych kulturach są syreny. Opowieści o nich pojawiają się w mitologii i folklorze na całym świecie i przedstawiają je jako istoty półkobiece, półrybie, zwykle z pięknymi głosami, którymi wyśpiewują czarujące pieśni wabiąc do siebie żeglarzy i podróżników – niejednokrotnie na ich zgubę. Do kosza możemy wyrzucić sugestie, że syreny to niebezpieczne i przebiegłe femme fatale. Femme fatale to kobieta świadomie zdobywająca, wykorzystująca mężczyzn ze szkodą dla nich. Co prawda to stare historie, bo przykładami takich istot mogą być sumeryjska bogini Isztar, biblijne Dalila i Salome czy też Lilith z tradycji judaistycznej.

W kontekście współczesności i rzeczywistości, syreny pozostają legendarnymi stworzeniami, które zawsze były elementem mitologii i ludowych opowieści, jednak nie mają potwierdzonego istnienia w rzeczywistości.
Koncepcja syren fascynuje ludzi od wieków, inspirując liczne historie, dzieła sztuki, muzykę, kino i baśnie w różnych kulturach. Ludzie wciąż czerpią z tych legendarnych postaci jako symboli piękna, tajemniczości czy mocy natury. Dlatego tekst ten będzie o dość nietypowej dyscyplinie, która zdobywa popularność nie tylko u Alicji, ale wśród wielu innych osób zainteresowanych wodnymi aktywnościami rekreacyjnymi.
Sport "mermaiding" lub tylko mermaiding to rodzaj pływania, podczas którego uczestnicy, zwani "mermaidami" (syrenami) lub "mermenami" (syrenami-mężczyznami, często nazywanymi w Polsce jak mitologiczny bóg morski - Trytonami), ubrani są w ozdobne ogony przypominające te, jakie byłyby charakterystyczne dla mitologicznych syren. Te ozdobne ogony są wykonane z materiałów specjalnych, takich jak neopren, lateks czy inne elastyczne tkaniny, pozwalające na swobodne poruszanie się w wodzie. Podczas uprawiania mermaidingu, osoby te wykonują różne figury, pływają w specyficzny sposób i uczą się kontroli poruszania w ogonach, co przypomina wyobrażenie o sposobie pływania syren. Mermaiding może być postrzegany jako forma sportu rekreacyjnego, związana z estetyką, akrobatyką w wodzie oraz kreatywnością. Choć nie jest to tradycyjny sport, przyciąga entuzjastów w różnym wieku, którzy czerpią przyjemność z bycia częścią tej oryginalnej dyscypliny wodnej.

Mamy do czynienia z aktywnością w wodzie naśladującą ruchy i styl syreny wiec proponuje używać termin „syrening”.

Ruch i aktywność fizyczna to jedna z wielu zalet uprawiania tej dyscypliny. Kolejne to rozwój zdolności motorycznych. Uczestnicy syreningu uczą się kontroli ruchów w wodzie, co rozwija koordynację i zręczność. Aby efektywnie poruszać się w wodzie niczym syrena, trzeba skoordynować ruchy nóg, ramion i tułowia. Pływanie w kostiumie syreny wykorzystuje różne grupy mięśniowe, zwłaszcza mięśnie brzucha, pleców, ramion i nóg. Regularna praktyka mermaidingu może prowadzić do wzmocnienia tych mięśni oraz poprawy gibkości. Gibkość i koordynacja pomagają w poprawie osiągów sportowych, umożliwiając wykonywanie różnorodnych ruchów z większą precyzją i skutecznością. Mogą także pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, co z kolei może przeciwdziałać bólom i innym dolegliwościom pleców a także zwiększyć zakres ruchu w stawach, z korzyścią dla codziennych aktywności i ogólnej sprawności. Poprzez wybór ogonów, stylu pływania i tworzenia różnych figur pod wodą syrening, zachęca do wyrażania kreatywności i uruchomienia wyobraźni. Pływanie w kostiumie syreny może dawać uczucie lekkości i swobody. Zanurzenie się w wodzie i poruszanie się jak syrena dla wielu jest relaksujące, ponieważ można poczuć się jak w innej, magicznej rzeczywistości. To z kolei pomaga oderwać się od codziennych trosk i stresów. Ćwiczenia w wodzie są uważane za relaksujące ze względu na efekt kojący wody i uczucie braku ciężaru ciała.

Syrening to nie tylko forma ćwiczeń, ale także forma kreatywnej zabawy. Może to być sposób na wyrażanie siebie i eksplorację własnej wyobraźni, co również może być relaksujące i mieć wpływ na stan umysłu. Podobnie jak inne formy aktywności fizycznej, może powodować wydzielanie endorfin, co przyczynia się do poprawy nastroju, redukcji stresu i poprawy pewności siebie. Pewność siebie to przekonanie o własnych umiejętnościach, wartości i możliwościach. To zaufanie do siebie samego, które pozwala podejmować decyzje, działać z determinacją i radzić sobie z wyzwaniami. Nie oznacza to jednak bycia nieomylnym czy nieustannie pewnym, siebie, ale raczej posiadanie zdrowego poczucia własnej wartości, które pozwala na eksplorowanie, uczenie się na błędach i rozwijanie się. To ważny element doświadczenia, który wpływa na nasze relacje z innymi i podejście do stawianych przez życie wyzwań.

Syrening to również możliwość spotkania innych entuzjastów tej formy rekreacji, co często prowadzi do nawiązywania nowych znajomości i wspólnego dzielenia się pasją. Kluby pływackie, baseny publiczne czy drużyny pływackie stanowią miejsca, gdzie ludzie o podobnych zainteresowaniach mogą się spotkać i budować więzi.
Tworzenie społeczności wokół wspólnego hobby sprzyja budowaniu relacji, wymianie doświadczeń oraz wzajemnej motywacji i wsparciu. Grupy często pracują razem w kierunku wspólnych celów, takich jak pokazy czy poprawa techniki. To wzmacnia poczucie wspólnoty, gdy ludzie wspólnie dążą do osiągnięcia sukcesów. Programy pływackie dla dzieci czy osób dorosłych nie tylko uczą pływać, ale także edukują o bezpieczeństwie w wodzie. To ważna umiejętność, która może integrować społeczności, bo dostęp do wody dość powszechny. Pływanie może być także świetnym sposobem na spędzanie czasu z rodziną. Rodzice mogą uczestniczyć w lekcjach pływania z dziećmi lub wspólnie spędzać czas na basenie, co buduje więzi rodzinne i wspólne wspomnienia.

Wszystkie te wymienione aspekty pomagają w rozwijaniu wielu zdolności poprzez praktykę syreningu. Jest to nie tylko ciekawy sposób na połączenie ruchu i zabawy, ale również sposobność do rozwijania umiejętności motorycznych w środowisku wodnym. By móc bezpiecznie korzystać z ozdobnych ogonów w wodzie pamiętaj, że przed rozpoczęciem istotne jest posiadanie odpowiednich umiejętności pływackich. Kluczowa jest, znajomość zasad bezpieczeństwa podczas pływania, zwłaszcza podczas wykonywania bardziej zaawansowanych figur czy akrobacji w wodzie.

Ale od wprowadzenia Cię w cudowny, bajkowy, ekspresyjny, emocjonalny trochę mityczny świat tego sportu są instruktorzy. W tym gronie jest nasza już nie mityczna a realna Syrena Alicja!

Zdjęcia - Pastel Sea, Alicja Opiela, Mermaid Protector
Ps.:Syrena (gr. Σειρήν Seirḗn, l.mn. Σειρῆνες Seirē̂nes, łac. Siren, l.mn. Sirenes)

author-avatar

Więcej o Romek Hłobaż

instruktor nurkowania rekreacyjnego oraz technicznego wielu federacji. Wydał ponad 2000 certyfikatów, wyszkolił 59 instruktorów oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej" Odbył w swojej karierze ponad 5000 nurkowań na akwenach całego świata. Uczestniczył jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt nie zagłuszony rutyną, głębokość 100 m przekroczył ponad 100 razy, a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu innym nurkom pozwoliła doświadczyć, co oznacza dotknąć głębi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.