Relacje z wyjazdów

Poczatek Trenerskiej Przygody

Jeżeli myślisz z wyprzedzeniem rocznym - sadź ryż
Jeżeli myślisz z wyprzedzeniem dziesięcioletnim - sadź drzewa
Lecz jeżeli myślisz w wyprzedzeniem stu lat - nauczaj ludzi

RPA lądowanie w Johanesburgu. Afryka Południowa. Nurkowo kojarzy się nam z oceanem, a nawet dwoma. Jedziemy w przeciwną stronę 350 km w góry do opuszczonej z kopalni. Podążamy do znajdującej się tam Bazy Nurkowej, miejsce nazywa się BADGAT, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu z afrykańskiego „ciekawa dziura”. Położony u podnóża gór w pięknej prowincji Mpumalanga znajdujemy jedną z małych skarbów RPA - Komati Springs! Jest on położony 915m npm, pomiędzy Badplaas i Barberton w pięknej okolicy. Już po 3 godzinach jazdy od Johannesburga, Komati Springs oferuje spokój, kontakt z naturą lub odpoczynek dala od zgiełku współczesnego życia dzień. Bliskość Parku Narodowego Krugera i różnych innych miejsc turystycznych sprawia, że jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą poczuć klimat tego pięknego kraju.

Pięknie usytuowaną i bardzo dobrze zorganizowaną bazę prowadzi Technical Director Instructor, Trener Trenerów Donald Shirley (historią jego nurkowań technicznych można by zapełnić nie jedna książkę, to on uczył nurkować wiele znanych postaci środowiska nurkowego). Pod jego okiem i opieką mam kontynuować rozpoczętą przed wieloma laty przygodę z nurkowaniem i już ponad 10letnią na poziomie instruktorskim.

Na przywitanie Don oprowadza nas po Bazie i opisuje możliwości niepozornego akwenu znajdującego się w pobliżu. 55M głębokości w niecce zalanego wyrobiska, 200m głębokości (a może więcej) w zalanych sztolniach, szybach, komorach kopalni. Baza jest dostępna dla wszystkich certyfikowanych nurków i instruktorów uznanych organizacji nurkowych. Przygotowane platformy na 5,10,40 m pozwalają prowadzić szkolenia podstawowe i zaawansowane, a szyby kopalni z kryształowo czysta wodą Mekką dla nurków jaskiniowych i technicznych nie tylko z Republiki Południowej Afryki. Pierwotnie kopalnia azbestu, która została zamknięta w 1972 roku, a następnie zalana jest wolna , wg badań jest wolna od skażenia azbestem. Powierzchnia przekroju otwartej wody wynosi około 110m długości i 50m n szerokości.

Mottem dzisiejszego dnia i następnych jest:

„Dobry instruktor nigdy nie kończy edukacji”.

By zrealizować bardzo napięty plan zajęć zaczynamy o 7.00. O 12.00 do wody tak do 15.00 Dalszy ciąg zajęć do 20.oo. A wieczorem czas na zadania wieczorne, przeważnie do 2.00. I tak jak się okaże do końca szkolenia.
W chwilach przerw dyskusje na temat konfiguracji sprzętu, rozwoju sprzętu, rozwoju nurkowania, przyszłości nurkowań technicznych, zagrożeń i odpowiedzialności oraz podwodnych przygód.

„Uwierz, że możesz,
Uwierz, że nie możesz,
W obu przypadkach masz rację”

Powyższe hasło odnosi się w 100% do nurkowań technicznie zaawansowanych. Chcąc podjąć te nowe nurkowe wyzwania trzeba podjąć właściwe decyzje.
Przez całe życie można czerpać przyjemność z podniecającego, pełnego przygód nurkowania rekreacyjnego. Nurkowanie techniczne nie jest dla wszystkich. To nie jest cel, do którego dążą wszyscy nurkowie. Jeśli nie potrafisz zaakceptować odpowiedzialności, ryzyka oraz wymagań stawianych przed tobą przez nurkowanie techniczne, nie rób tego. System szkolenia oparty o najlepszych tradycjach NOAA, i najlepszych praktyk rozwijającego się środowiska nurkowań technicznych. Poznaję kolejny raz krok po kroku wszystkie programy standardy, teorie, praktykę, zapoznaję się z różnicami w podejściu do szkolenia zaczynając od kursu OWD kończąc na wymaganiach programu Instruktor Trymiksowy. Daje się zauważyć wielki nacisk na sprawność fizyczną instruktorów. Ilość ćwiczeń poza nurkowych z normami czasowymi jest duża. Do tego dochodzi cały zastaw obowiązkowych ćwiczeń pod wodą. Wszystko w urealnionych w miarę możliwość warunkach z zastosowanie najnowszych rozwiązań sprzętowych i konfiguracyjnych. W programach widać naleciałości technical diving; niezależność automatów, podwójne regulatory pływalności itd. Najciekawszym stopniem z pionu sportowego wydaje się być ADVANCED NITROX stopień wprowadzający w nurkowania dekompresyjne, z 50% nitroksem do przyspieszenia dekomperesji. Jest to też otwarcie drogi do stopni Technical Diver, Normoxic Trymix Diver i Trymix Diver. Ciekawe programy dotyczył też nurkowań na obiegach półzamkniętych i zamkniętych. Duże wrażenie i pozytywne doświadczenie dostarczył Rebreader Buddy Inspiration. Nowy(2005) BI przeszedł „chrzest bojowy” na różnych głębokościach, mieszankach i w warunkach jaskiniowych. Wydaje się być to przyszłością nurkowań nie tylko głębokich.
W epoce Internetu wszystko mogłoby się wydawać być takie same. Okazuje się jednak ze wyjazd w dalekie kraje pozwala pod patrzeć wiele nowych rozwiązań konfiguracji, technik nurkowych, sposobach nauczania i w myśleniu o nurkowej przygodzie. Często dla opisu procesów szkoleniowych sięgamy po klasyczną aparaturę pojęciową prakseologii wykorzystując analizę takich pojęć, jak: sprawca, cel, środek, metoda, czyn, plan, program, sprawność, skuteczność, ekonomiczność itd. Zastanawiamy się jak wykorzystać elementy doświadczenia oraz wiedzy kandydatów:

“Klucz do bezpiecznego technicznie zaawansowanego nurkowania!”

 1. Fizyczne wyćwiczenie i ocena
 2. Przeprowadzenie rozmyślań i medytacji
 3. Ciągłe i postępujące treningi
 4. Fizyczna wytrzymałość potrzebna przy dużym wysiłku w celu przetrwania
 5. Umiejętność skupienia się

Samodyscyplina do radzenia sobie w sytuacja stresowych. Ładnie ujęto to w skrót

WATER

 • Wisdom – mądrość
 • Attitude – postawa
 • Training – trening
 • Equipment – sprzęt
 • Repetition – powtórzenie
Mimo dużych wymogów fizycznych instruktorzy to nie mięśniaki, bo o bezpieczeństwie nurkowania decyduje w 40% kondycja fizyczna a w 60% kondycja umysłowa. Kondycja umysłowa to wiele uporządkowanych elementów.:
 1. Poczucie komfortu pod wodą – musi być wtórnie nabyte, ponieważ woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem.
 2. Poczucie komfortu w nowym środowisku zostaje nabyte przez częste w nim przebywanie. Nic nie zastąpi doświadczenia nurkowego – liczby odbytych nurkowani i regularnego nurkowania.
 3. Doświadczenie nurkowe rozwija takie korzystne cechy jak zdrowy rozsądek i intuicja, które pozwolą sprawnie reagować na sytuacje awaryjne, a także zawczasu rozpoznać możliwość ich wystąpienia i uniknąć ich.
Inne cechy kształtowane przez nurkowanie: Podchodząc prakseologicznie spoglądamy na te działania w różnych aspektach, i podstaw analizy:
 • Świadomość ryzyka – Nurek musi być tego świadomy i akceptować to ryzyko – wystąpienie sytuacji awaryjnej będzie mniejszym szokiem i możliwe będzie skuteczne działanie.
 • Wiara w siebie – cecha wymagana do skutecznego działania w sytuacji awaryjnej; osiągana przez szkolenie, doświadczenie nurkowe i doskonalenie umiejętności.
 • Stres – reakcja organizmu na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Niekontrolowany i wzrastający stres może przerodzić się w stan paniki. Zapobieganie stresowi i kontrolowanie go.
Podczas całego szkolenia wielki nacisk kładziony jest na odpowiedzialność i działanie w zespole.

“Osoba, która jako pierwsza podejmuje ryzyko, musi upewnić się, że nie zachęca ani nie skłania innych do jego podjęcia”!

Zwracanie uwagi na poziom stresu u swoich partnerów

 • Nie wywieranie presji swoich partnerów na wykonanie nurkowania wykraczającego poza ich poziom komfortu
 • Prawo przerwania każdego nurkowania w dowolnym momencie i z dowolnego powodu – i musi mieć komfort psychiczny podjęcia takiej decyzji.
 • Morale, esprit de corps oparte na dyscyplinie, poczuciu własnej godności i zaufaniu szkolonego do swojego instruktora i własnego wyszkolenia jest kolejnym kluczem do sukcesu.

A tak ogólnie to ma byś fajnie, bo bezpiecznie. Do tego wiele fajnych haseł akronimów, powiedzeń które ułatwiają kontakt z kandydatami na instruktorów.

„Za kurs się płaci. Na certyfikat trzeba zapracować”

Koniec 14 dniowego szkolenia. Jeszcze w Pretorii spotkanie i rozmowa na temat głębokich nurkowań z rekordzistą świata Nuno Gomez~em. Opowiada nam o swych głębokich nurkowaniach i planach na przyszłość. Planuje nurkowanie na 320m w Morzu Czerwonym. Namawiam go do współpracy szkoleniowej z polskimi nurkami technicznymi.
Czas wracać do kraju. Ostatnie spojrzenie za siebie: Pożegnanie z Afryka. 12 godz. lotu i ładowanie w Europie. Czas podzielić się nowa wiedzą i umiejętnościami.

author-avatar

About Romek Hłobaż

instruktor nurkowania rekreacyjnego oraz technicznego wielu federacji. Wydał ponad 2000 certyfikatów, wyszkolił 59 instruktorów oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej" Odbył w swojej karierze ponad 5000 nurkowań na akwenach całego świata. Uczestniczył jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt nie zagłuszony rutyną, głębokość 100 m przekroczył ponad 100 razy, a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu innym nurkom pozwoliła doświadczyć, co oznacza dotknąć głębi.

One thought on “Poczatek Trenerskiej Przygody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.