Nasze szkolenia….przyrodnicze.
Snorkeling, freediving, płetwonurkowanie – rekreacyjne, techniczne, dekompresyjne, wrakowe, jaskiniowe, komercyjne, saturowane. Rodzaj, ilość, sposoby realizacji się pod wodą wydają się być nieskończone! Za najpiękniejszy z nich uznać można nurkowanie przyrodnicze. Każdy, kto obserwuje podwodną naturę, jest w pewnym sensie podwodnym naturalistą. Na kursie specjalistycznym poza pogłębioną wiedzą na temat podwodnych roślin i zwierząt omawiamy też skutki naszego zachowywania się pod wodą.
Tym razem jesteśmy w pobliżu Marsa Alam (مرسى علم).
Miejscowości wypoczynkowej w południowo-wschodniej części Egiptu położonej nad Morzem Czerwonym (Riwiera Morza Czerwonego), 271 km na południe od Hurghady. 60 km na północ od miejscowości znajduje się Port lotniczy Marsa Alam, a 20 km na południe Park Narodowy Wadi Dżimal. W okolicy znajduje się wiele hoteli, a kolejne są budowane. W mieście działa dworzec autobusowy i postój taksówek oraz ma siedzibę Straż Ochrony Wybrzeża.Egipska Riwiera znana jest z setek raf koralowych z przepiękną fauną i florą, osiągalnych zarówno z brzegu jak i z łodzi. Rafa jest schronieniem i źródłem pokarmu dla licznych, różnorakich podwodnych stworzeń, jak choćby piękny choinkowy wieloszczet (spirobranchus giganteus) czy szczecioząb maskowy, babka, papugoryba (skarusowate), skrzydlica, iglicznia, robaki -miotełki, małż olbrzymi, morski jeżowiec, rogatnica picassa, fizylier, wargacz garbogłowy, ogórek morski (strzykwa), żabnica. Ten mały tylko wycinek olśniewającej fauny południa Egiptu można już zobaczyć mając za jedyne nurkowe wyposażenie maskę wraz z fajką (snorkeling). Jednak bogactwo podwodnego świata w pełni docenić można podczas nurkowań ze sprzętem, kiedy to czas i głębokość nie ograniczają naszych poczynań.
Pamiętać przy tym zawsze musimy o zasadach bezpieczeństwa. Zasady te to przede wszystkim reguły bezpiecznego nurkowania, stosowane zarówno wobec siebie jak i innych nurkujących osób. Pamiętając o każdej z osobna – stosujemy je wszystkie razem!
Nie zapominajmy także o mieszkańcach tego cudownego podwodnego świata. Jeżeli nie będziemy ich chronić to następne pokolenia już ich nie zobaczą. Te małe i średnie są towarzyszami podczas wszystkich nurkowań! A jeśli sprzyja Ci szczęście – wypatrzysz te większe np. delfina! W szczególności jeżeli zanurkujesz w RasSamadai (Dolphinehouse). Jak wskazuje nazwa, jest to miejsce, w którym mieszka spora rodzina delfinów. Delfin – to ogólne określenie wodnych, średniej wielkości ssaków z rzędu waleni, charakteryzujących się wydłużonym pyskiem i cenionych za inteligencję. Dostępne tylko z łodzi nurkowisko to pełna życia rafa w kształcie podkowy z kilkoma ciekawymi miejscami. Pierwsze z nich to dość skomplikowany, pokręcony i zagmatwany system jaskiń, tuneli i dziur wyrzeźbionych w rafie. Kolejne miejsce to kilkanaście wystających z dna ergów, pośród których poza delfinami często pływają mureny, graniki czy ogończe.
By nie narazić się na poważne uszczerbki na zdrowiu i to już nurkując na głębokości, które można spotkać w basenach, pamiętać należy, że to właśnie na pierwszych metrach zanurzenia dochodzi do największych zmian objętości danej ilości powietrza (dotyczy to w szczególności powietrza zatrzymanego w płucach).
Marsa Gebel Rosas To bardzo wąska laguna, która po lewej stronie, szczególnie na niewielkiej głębokości, mieni się piękną, bogatą i żywą rafą. Można tam spotkać 1,5 metrowego rekina, żółwie, orlenie i koniki morskie oraz majestatyczne i groźne Skrzydlice. Pływają w grupach stosując taktykę, podobną do taktyki okrętów podwodnych. Ich kolce jadowe są bardzo groźne a atak błyskawiczny. Równie niebezpieczne co piękne.
Podczas zanurzania należy pamiętać, aby „przedmuchiwać uszy” np. poprzez wydech przy zamkniętych ustach i uciśniętych skrzydełkach nosa (Próba Valsalvy) w celu wyrównania ciśnienia w naturalnych przestrzeniach powietrznych w ciele ludzkim (ucho, zatoki). Manewr ten należy powtarzać możliwie często – częściej niż czujemy ucisk/dyskomfort w uszach. Nieprzestrzeganie tego może spowodować uraz ucha, aż do pęknięcia błony bębenkowej.
Marsa Egla to laguna, której długi i wąski język lazurowej wody wgryza się w ląd. Miejsce jest dostępne z piaszczystej plaży a znajdują się tam dochodzące do głębokości prawie 30 metrów ściany rafowe pełne podwodnego życia. Po lewej stronie rafy można spotkać ogończe, kalmary, mureny i innych typowych mieszkańców tej części Morza Czerwonego.
Np. popularnie „ryby klowny”, Błazenki – atrakcyjnie ubarwione ryby morskie, z rodziny garbikowatych żyjące w harmonii z morskimi liliami i anemonami. W zamian za dostarczany im pokarm, ukwiały te chronią błazenka. Rafa położona po prawej posiada kilka małych jaskiń, które są ciekawym miejscem podwodnej eksploracji.
Np. popularnie „ryby klowny”, Błazenki – atrakcyjnie ubarwione ryby morskie, z rodziny garbikowatych żyjące w harmonii z morskimi liliami i anemonami. W zamian za dostarczany im pokarm, ukwiały te chronią błazenka. Rafa położona po prawej posiada kilka małych jaskiń, które są ciekawym miejscem podwodnej eksploracji.
Nigdy nie nurkuj w pojedynkę. Partner jest potrzebny w wielu sytuacjach – od sprawdzenia sprzętu przed zanurzeniem, weryfikacji danych, jakie podają własne przyrządy pomiarowe aż do sytuacji awaryjnych – gdzie awarii ulega nasz własny sprzęt lub zawiedzie nasz organizm.
Marsa Asalaya To piękna laguna dostępna do nurkowania z brzegu, do której można się dostać prosto z plaży. Znajdujemy tam dwie pełne życia rafy, które zaczynają się tuż pod powierzchnią morza i kończą na piaszczystym dnie. Po piasku, dzięki skurczom mięśni i pomocy czułków, które służą także do zdobywania pokarmu, wędruje wyglądająca jak wielki robak strzykwa (Holothuroidea) nazywana często Ogórkiem morskim. Ma ciało miękkie i elastyczne o dużej zdolności przyczepiania się do podłoża. Znajdziemy tam również całe masy innych mieszkańców podwodnych raf. A pośrodku laguny, na trawie morskiej pasą się czasami żółwie. Tuż za trawą, w kierunku otwartego morza, stoi pokaźny erg, który wyrasta z ponad 40-metrowej toni.
Przy wynurzaniu należy bezwzględnie pamiętać, aby nie zatrzymywać oddechu. Należy więc oddychać spokojnie i ciągle wydychać powietrze. Jak wiadomo, przy wynurzaniu zmniejsza się działające na nas ciśnienie, dzieje się tak również wewnątrz naszych płuc. Wzięcie 3 litrowego oddechu na 20 m powoduje, że na powierzchni byłoby to już 9 litrów – a to już przekracza objętość płuc i co za tym idzie – powoduje urazy ciśnieniowe.
Sha’ab Sharm ta okrągła rafa dostępna do nurkowań tylko z łodzi mająca po obu stronach piękne plateau. W piaszczystym dnie morskim w zbudowanych samodzielnie rurach mieszkalnych żyją kolonie Węgorzy ogrodowych (Hetorocongridae). Ryby te, całkowicie przystosowane do życia w piasku, nigdy nie pływają swobodnie. Przez całe życie są związane z dnem. Ich kolonie przypominają pola, na których ryby kołyszą się niczym źdźbła na wietrze. Unoszą swe ciało w górę i w pozycji znaku zapytania falują w rytm przepływających prądów morskich, niczym jakaś grupa w tanecznym układzie. Prądy niosą plankton, którym węgorze się żywią. W razie nagłego niebezpieczeństwa, na przykład polujących na nie makreli, lub kiedy nadpływa nurek, błyskawicznie chowają się w swoich utwardzonych śluzem piaskowych rurkach. Nurkowie znajdą tam też dla siebie dużo ciekawych zakątków bogatych w faunę i florę, m.in. rekiny, żółwie, płaszczki, mureny, orlenie czy koniki morskie. Albo wtopione w tło koralowców, tak że tylko wytrawny nurek może je dojrzeć – Żabnice, które są mistrzyniami kamuflażu mieniąc się wszystkimi kolorami: bielą, żółcią, czerwienią, zielenią, czernią. Spotkać można także osobniki cętkowane.
Nurkowanie zawsze powinno wykonywać się przynajmniej w parze z innym nurkiem. Jest to wymóg zarówno formalny, jak i wynikający ze zdrowego rozsądku. W nurkowaniu rekreacyjnym nurkowanie z partnerem(-ami) jest obowiązkowe. Planuj każde nurkowanie i nurkuj zgodnie z tym planem.
Marsa Abu Dabbab. Miejsce numer jeden dla nurków przyjeżdżających do Marsa Alam. Kultowe i jedyne w swoim rodzaju ze względu na syreny. Poza tym można tam znaleźć innych mieszkańców: kilkanaście żółwi, z których największy ma ponad 1,2 metra. Obok tych niesamowitych morskich stworzeń spotykamy tam pasącą się na tamtejszej podwodnej trawie, na głębokościach osiągalnych przez pływaków-wczasowiczów pobliskiego hotelu, krową morską. Jest to nurkowanie z absolutnie najbardziej niesamowitym stworem Morza Czerwonego! Diugoń, dugoń lub piersiopławka (Dugong dugon) – morski ssak zaliczany do rzędu syren, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny diugoniowatych. Diugonie są ssakami dużymi, przystosowanymi do życia wodnego i niezdolnymi do poruszania się na lądzie. Dorosłe osobniki osiągają długość rzędu 3 metrów, przy masie ciała około 400 kg. Są roślinożercami, jedzą przez cały dzień i odżywiają się trawą morską. Populacje diugoni sukcesywnie się zmniejszają. Współczesne teorie mówią o tym, że Protosiren – przodkowie diugoni – byli spokrewnieni z ssakami kopytnymi i przodkami słoni żerującymi w płytkich wodach w eocenie.
Każdy rodzaj nurkowania wymaga: określenia stanu zdrowia, odpowiedniego przygotowania, wyszkolenia w organizacji zajmującej się szkoleniem nurkowym.
Nurkując nocą, masz szansę zaobserwować jak miękkie korale żywią się mikroskopijnym planktonem. Wtedy dopiero uśpiona promieniami słonecznymi część podwodnej krainy budzi się do życia.
Jeśli zjawisz się w okolicach Marsa Alam w czerwcu lub lipcu możesz przeżyć spotkanie z rekinem wielorybim. Ten celebryta ma fanów podążających jego szlakiem migracyjnym aż na północ nawet do Zatoki Akaba. Mimo swych potężnych rozmiarów nie stanowi zagrożenia dla człowieka.
Środowisko podwodne to nieprzebrana galeria życia od mikroorganizmów (plankton) poprzez mieniące się kolorami ryby czy tanecznie poruszajcie się ślimaki, koniki morskie, ciekawskie delfiny, groźnie wyglądające rekiny czy wielkie majestatycznie poruszajcie się walenie.
Specjalistyczny kurs nurka-przyrodnika zapozna Cię z występującymi gatunkami ryb. Dowiesz się też na temat mitów i zagrożeń dotyczących niektórych stworzeń – zwierzęta (w odróżnieniu od człowieka) nie atakują ze złośliwości. To najczęściej obrona terytorium czy ochrona potomstwa. Nie można im udowodnić chęci zemsty lub złości na człowieka a nasz strach związany jest z wyobrażeniami opartymi na nierealistycznych i przejaskrawionych produktach „światowej kinematografii”.
Wiedzę kursową uzupełnią zajęcia o:
- środowisku lądowym i wodnym – charakterystyce fizycznej i strukturalnej,
- wyobrażeniach człowieka o życiu pod wodą,
- formach interakcji i technikach nurkowych służących ochronie środowiska.
Kurs radzenia sobie z obrażeniami od potencjalnie niebezpiecznych zwierząt morskich uzupełni Twoja wiedzę by lepiej i pełniej być przygotowany do poznawania podwodnej krainy (DAN HMLI). Kurs Nurka Przyrodnika (Naturalist Diver) dostępny jest w większości systemów szkolenia.
Zapraszamy!
RMH & AMH
MDT 2008
MDT 2008
korekta. BDS