Większość ludzi traktuje nurkowanie jako hobby, które poszerza ich horyzonty. Inni traktują ciągłe szkolenie jako ważny element swojego rozwoju. Dla kolejnych jest to sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Są też tacy, którzy zajmują się nurkowaniem profesjonalnie. Chcemy, by nasza oferta spełniała oczekiwania wszystkich tych grup oraz trafiała do nowych adeptów tego pięknego i fascynującego sportu.
Nawigacja roku 2012
1.Wyznacz namiar początkowy i podążaj kursem głównym.
Podsumowując rok 2011, postawiliśmy sobie na 2012 ambitny i śmiały plan. Obejmował on ofertę szkoleń podstawowych, zaawansowanych i specjalistycznych, kursy nurkowania typu „tech” a także szkolenia liderów. W szkoleniu rekreacyjnym plan skoncentrowany był na kursach nitroksowych, nurkowaniach w suchym skafandrze (mamy pełną szkolną rozmiarówkę)oraz konfiguracji bocznej – Side Mount. Plan wyjazdów nurkowych obejmowały destynacje: bliższe – Jaworzno, Horka, Zimnik, Sproitz oraz dalsze:
Dahab – tradycyjne warsztaty technicznego nurkowania głębokiego,
Dahab – nurkowania rekreacyjne,
Hurgada – szkolenia Side Mount,
Hurgada, Zatoka Akaba – safari wrakowe,
Hvar – pełna rekreacja,
Czarnogóra – nowe odkrycia,
Vis – nurkowania techniczne wrakowe,
Ważnym elementem planów były szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej EFR i DAN.
2. Nawiguj od punktu do punktu.
Naszymi punktami były realizowane przez cały rok zajęcia kursów podstawowych, wykłady, seminaria, warsztaty, ćwiczenia.
Kolejne elementy planu realizowane były pomimo rozlicznych przeszkód obiektywnej natury:
Styczeń – Dahab: warsztaty technicznego nurkowania głębokiego. Tym razem dedykowane kanionom zatoki Akaba; Canyon, Litle Canyon, Tomas Canyon dodatkowo Neptun Cave, Arch z Belsów na Blue Hole i inne.
(tekst: archiwalne nr NURAS INFO, www.mdt.wroclaw.pl/blog)
Luty – Hurgada: – modne w ostatnim okresie szkolenia nurkowania w konfiguracji bocznej (Side Mount) i doskonale je uzupełniający kurs skutera podwodnego DVP.
Marzec – Dahab: nurkowania techniczne z docelowa głębokością 120m, więc głównie Blue Hole a po drodze Tron Neptuna (poniżej Canyonu)
(tekst: archiwalne nr NURAS INFO, www.mdt.wroclaw.pl/blog)
Maj – Zatoka Sueska, Hurgada: safari wrakowe
(tekst: archiwalne nr NURAS INFO, www.mdt.wroclaw.pl/blog)
Lipiec – na zmianę Horka i Jaworzno: kursy podstawowe i AOWD, także intra. Startują też kursy liderskie.
Sierpień – Zakrzówek: egzamin instruktorski-NAUI, 3 osoby.
Wrzesień- Dahab: miejsce idealne nie tylko dla nurkowań typu „tech”. Ta klimatyczna miejscowość wraz z pobliskimi miejscami nurkowymi to także: kursy nurkowań nocnych, dokończenie kursów wrakowych (w tym m.in. safari na najsłynniejszy chyba wrak Morza Czerwonego – THISTLEGORM).
Październik – Dahab: warsztaty „tech”: 135m, oraz w kolejnych tygodniach – szkolenia w zakresie procedur dekompresyjnych, Advanced Nitrox, kursy Deep i Nitrox
(tekst: archiwalne nr NURAS INFO, www.mdt.wroclaw.pl/blog)
Listopad/grudzień – Jaworzno, Zimnik, Horka: nitrox i suche skafandry.
3. Bądź świadom wpływu efektu dewiacji.
„Potknięcie” hwarskie – pierwszy raz od 10 lat nie odwiedziliśmy Hvaru na wyspie Hvar. Z jednej strony to wynik permanentnego podobno kryzysu i chorwackich szalonych cen, z drugiej zaś niewystarczająca promocja wyjazdu.
Drugim słabo zrealizowanym elementem oferty były szkolenia DAN powyżej Oxygen Provider. Np. kurs radzenia sobie z urazami spowodowanymi niebezpiecznym podwodnym życiem (HMLI), mimo dobrze dopracowanego programu i dodatkowych, własnych materiałów dydaktycznych, nie wzbudził jakiegoś niebywałego zainteresowania. Będziemy go promować razem z kursem nurka przyrodnika – w znaczącej cześć poruszającym wspólną tematykę.
4. Pamiętaj także o uwzględnieniu podwodnych prądów.
Trochę nas poniosło… szczególnie wydatki/inwestycje sprzętowe. Nowe skafandry suche Waterproof D1 Hybrid o wyjątkowej innowacyjnej konstrukcji (siatkowe wyłożenie wnętrza – 3D Mesh, pozwalającej na zastosowanie lekkiego ocieplacza nawet w w zimnych wodach) oraz silikonowymi manszetami i kryzą. Nowe latarki, uprzęże do płyt oraz pełne zestawy do konfiguracji bocznej. A do tego zakup nowej, wydajniejszej sprężarki.
5.Używaj znaczników początkowych.
Nowy layout naszej strony internetowej (www.mdt.wroclaw.pl) ułatwił wszystkim kontakt z nami i pozwala wyznaczyć każdemu jego realny plan nurkowo-szkoleniowy. Na bieżąco aktualizujemy także nasz fanpage prowadzony na Facebook’u.
6.Podążaj zaplanowanym wcześniej kursem głównym.
Edukacja studentów i edukacja siebie – kto się nie rozwija, ten się cofa. W dalszym ciągu oferujemy szkolenia wg programów NAUI, PADI, DSAT, DAN, EFR jednak od tego roku, w związku z doskonałym serwisem dla instruktora oferowanym przez SSI Polska, postanowiliśmy wrócić z ofertą SSI do naszych studentów. Dobry program poparty rzeczowymi pomocami dydaktycznymi i śliczniutkie certyfikaty.
7.Kiedy poruszasz się naprzód od punktu do punktu, patrz często wstecz.
Statystyki: intra – ponad 110, scubadiver(OWD) – 20, asd(AOWD) – 25, recue – 15, nitrox – 25,nocne – 4, wrakowe – 6, płetwonurek archeolog – 2, AEAN – 4, suche skafandry – 12, divemaster – 2, msd (Master Scuba Diver) – 4, technical – 2, trimix1(normoxic) – 2, trimix2(fulltrx) – 1, kursy i egzaminy instruktorskie – 3, kursy HSA – 2. Nurkowań głębszych niż 40m. – ponad 100, głębszych niż 100m. – 12. Max głębokość w 2012 – 135m.
8.Rozwiń w sobie potrzebę zapamiętywania błędów.
Strzałem w kolano możemy chyba nazwać promowanie przez ostatnie lata nurkowania jako łatwego, prostego i super bezpiecznego sposobu na relaks. Po takiej medialnej pracy wielu się wydaje, że można się go nauczyć z Internetu, książki lub kolegi. Jeśli jest to łatwe, proste i bezpieczne to po co wydawać ciężko zapracowane pieniążki na profesjonalnego instruktora.
9. Planuj realnie.
Plany na rok 2013: szkolenia podstawowe, suche skafandry i nitroksowe, wyjazdy i szkolenia techniczne, kursy przewodników i instruktorów nurkowych. Destynacje znane i sprawdzone takie jak: Chorwacja, Egipt – w tym safari nurkowe po wrakach 'stalowej rafy’ już maju 2013 i kolejna wyprawa na wrak Gulf Fleet no.31 – 105m. a także miejsca nowe – Czarnogóra (tekst:www.mdt.wroclaw.pl/blog)
Nawigacja to wyzwanie, ale i radość kiedy potrafisz nawigować skutecznie.
Aleksander i Romulad Hłobaż
MDT „The art of diving”
MDT (Moana Diving Team)zajmuje się szkoleniem nurkowym od roku 1981, najpierw, jako klub nurkowy ‘MOANA” następnie (od roku, 1996) jako Centrum Nurkowe MDT. W całej swej działalności jest nastawione na promowanie wszechstronnych i sprawdzonych form edukacji i działalności nurkowej. Obecnie oferujemy szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe SSI, NAUI, CMAS, PADI, dla bardziej doświadczonych nurków szkolenia ‘tech diving” NAUI i DSAT, a dla widzących w nurkowaniu swą przyszła karierę zawodową kurs Instruktora NAUI czy dla bardzo doświadczonych Instruktora Trenera NAUI. Bardzo ważnym celem naszych działań jest propagowanie i realizowanie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w oparciu o sprawdzony program DAN i EFR. Nasze biuro przy ulicy Baryckiej 3a we Wrocławiu przyjmuje zapisy i zaprasza na naukę nurkowania (i nurkowania zapoznawcze) oraz kursy pierwszej pomocy. Sprzedaż oraz serwis sprzętu nurkowego. Napełnianie butli! (EAN, TRX). Wyjazdy i wyprawy nurkowe!