Relacje z wyjazdów

Moje nurkowania…taneczny nitrox

Poloneza czas zacząć. - Podkomorzy ruszał z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, I wąsa podkręcając podał rękę Zosi, I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi. Za podkomorzym szereg w pary się gromadzi; Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi

Baza Nurkowa nad Adriatykiem, tygodniowy turnus dobiegł końca, zaczyna się wieczór finałowy. Cała kadra po tradycyjnym pasowaniu płetwą (wręczeniu patentów) uczestników turnusu zostaje na parkiecie i po chwili wspólnie, celowo porusza się w rytm muzyki, w grupie, momentami parami, a czasem w pojedynkę. Taniec to zespół zjawisk ruchowych będący transformacją ruchów naturalnych, powstający pod wpływem bodźców emocjonalnych, zazwyczaj skoordynowany z muzyką.

Po chwili do grupy na parkiecie dołączają uczestnicy wyjazdu. Intensywny tydzień przeznaczony na naukę i doskonalenie umiejętności nurkowych zżył grupę, nauczył każdego jak świetnie sobie radzić. Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Wieczór trwa, są tez tacy co chcą posmakować przyjemności wspólnego tańca w parze.

Po wspomnieniach nurkowych i kolejnej lamce wina niektórzy  nabierają więcej śmiałości  by zaprosić partnerkę do tańca.

Taniec można też nazwać formą komunikacji niewerbalnej. Głównym elementem tańca jest ruch ciała wykonawcy, może on być bardziej lub mniej skoordynowany, szybszy lub wolniejszy, ale zawsze celowy. Drugim elementem tańca jest rytm. Z głośników słychać utwory muzyczne dobrane w celu wykonania tańca. Początkujący, którzy uzyskali uprawnienia do głębokości 18 metrów razem z bardziej doświadczonymi i ci którzy są wykwalifikowani do osiągnięcia większych głębokości pokazują entuzjazm i w przerwach miedzy tańcami dyskutują w podnieceniu o przeżytej podwodnej przygodzie. Wyjątkowy tydzień w którym wielu udało się połączyć pasje nurkową i zamiłowaniem do tańca - który zdominował wieczory tego wyjazdu.

Hvar 2002

author-avatar

About Romek Hłobaż

instruktor nurkowania rekreacyjnego oraz technicznego wielu federacji. Wydał ponad 2000 certyfikatów, wyszkolił 59 instruktorów oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej" Odbył w swojej karierze ponad 5000 nurkowań na akwenach całego świata. Uczestniczył jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt nie zagłuszony rutyną, głębokość 100 m przekroczył ponad 100 razy, a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu innym nurkom pozwoliła doświadczyć, co oznacza dotknąć głębi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.