Wyprawa Nurkowa na Wyspy Braci
foto:piotr Stós |
To prawdziwy raj dla miłośników nurkowania, przyrodników, fotografów i amatorów fascynujących przygód. Wszystkich tych – znanych dotychczas z pięknych, kolorowych fotografii i filmów – widoków chcemy doświadczyć podczas spotkań w wodach otaczających dwie bliźniacze bezludne wyspy na Morzu Czerwonym w Egipcie, słynne z rafy koralowej i miejsc do nurkowania – płyniemy na jedno z najlepszych a zarazem najmniej dostępnych miejsc do nurkowania Brother Islands – Wyspy Braci (El Akhawein Islands)
Na rufie odnajdujemy ster i śrubę napędową porośnięte koralami. Wiele dużych ryb z gatunku strzępielowatych wybrało sobie ten wrak na swój dom, a ogromny kocioł w centralnej części lśni mieniącymi się teraz w snopach świateł małymi Przeźroczkami (ang. Glassfish).
9 członków załogi zginęło, a pozostali uratowani zostali przez HMS CARLISLE kotwiczącą niedaleko. Dziesięć minut po ataku nastąpiła olbrzymia eksplozja i THISTLEGORM szybko zatonął.
Leży na głębokości 27 m, porośnięty jest twardymi i miękkimi koralowcami. Na nim wykonujemy kolejne nurkowanie. Nurkowanie w tym wraku nie sprawia trudności, gdyż pełne jest łatwych wejść i wyjść. Wrak jest położony pod katem 45 st., co daje dodatkowe efekty – podczas płynięcia klatką schodową w górę, mamy wrażenie, że jednak płyniemy w dół. Atrakcyjniejsza nurkowo jest połowa statku od strony rufy. Utrwalamy praktykę z pierwszego nurka związaną z falowaniem. Po około godzinnym nurkowaniu przychodzi czas na „walkę” z falą, wiatrem i sprzętem przy „wsiadaniu” do Zodiaka. Nasze doświadczenie oraz wprawne i wytrenowane poczynania obsługi pontonów powodują, że tylko z opowieści znamy historie o pontonach wywróconych wraz z pasażerami i sprzętem na rozbijającej się o rafy fali.
Jednak czujne oczy wypatrują charakterystyczne, choć bujnie pokryte koralem koło – to któryś z ładunków Numidii. Kadłub w całości zaczyna się jednak na około 20 metrach i opada do 86 metrów. Ponieważ statek leży na stępce, na północnym cyplu wyspy, bardzo często opływają go silne prądy, których identyfikacja jest niezbędna do bezpiecznego zaplanowania i wykonania nurkowania. Numidia opiera się o ścianę wyspy pod kątem około 60 stopni. W jej wnętrzu schronienie znalazły całe ławice ryb a spotkanie dużego napoleona, strzępiela czy stada tuńczyków nie należy do rzadkości.
Pomimo sztormu, kapitan zdecydował się dobić do przystani. Niestety, była to fatalna decyzja. Podczas niefortunnego zakotwiczenia fale morskie zepchnęły go na skały, roztrzaskując kadłub na dwie części. 77-mio osobowa załoga wraz z kapitanem bezpiecznie opuściła pokład tonącego wraku. W międzyczasie jednostka zdryfowała nieco w północnym kierunku wyspy, ostatecznie osiadając na głębokości od 24 do 59 metrów, gdzie znajduje się rufa na zboczu stromo opadającej rafy. Przez wszystkie lata pobytu na rafie, Aida stała się jej częścią. Jednak kształt kadłuba jest doskonale zachowany – oprócz oczywiście części dziobowej, która została zniszczona podczas zderzenia z rafą. Wrak porastają przepiękne korale miękkie i twarde we wszystkich możliwych barwach. Przejrzystość wody w tym rejonie zwykle nie spada poniżej 40m. Na wraku spotkać można kolorowe, groźnie wyglądające strzępiele, tuńczyki, jak również rekiny. Pozostałości drewnianego pokładu nie utrudniają dostępu do wnętrza wraku. W zakamarkach ławice małych ryb, a wśród nich charakteryzujące się dużymi oczyma Parapriacanthus – rodzaj morskich ryb z rodziny zmiataczowatych. Płynąc mijamy kabiny w których do dzisiaj tkwią mosiężne bulaje. Prawie 50-cio metrowy komin wciąż łatwo zidentyfikować, a nurkowie techniczni mogą na głębokości 59 m odnaleźć śrubę, ster oraz napis AIDA.
Bogactwo ryb i koralowców ich kolorystyka, formy, rodzaj i ilość przyprawiają o zawrót głowy. Część z tego krajobrazu to twardy koral lub fragmenty skał, inne falują pod wpływem prądów, część otwiera się i zamyka, część drga, do tego mnóstwo różnorodnych małych rybek. Tuż pod powierzchnią wody zaskakuje nas fantastyczny ogród miękkich korali z nie wielką ilością szkarłupni. Jest to niezwykle ciekawy i różnorodny (istnieje około 100 rodzajów), często prowadzący nocny tryb życia typ zwierząt, które często spotykamy pod wodą. Są bioindykatorami – ich obecność wskazuje, że wody są stosunkowo czyste.